Musíme očekávat migrační vlnu z Afriky. A něco takového vlastně i potřebujeme, zaznělo vážně z Člověka v tísni

05.06.2018 16:42

Ředitel afrických programů Člověka v tísni Richard Walker se obává, že vzhledem k situaci je možné očekávat, nebo spíše musíme očekávat migrační vlnu z Afriky. Uvedl to v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Musíme očekávat migrační vlnu z Afriky. A něco takového vlastně i potřebujeme, zaznělo vážně z Člověka v tísni
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přes dva tisíce uprchlíků, co musely opustit vysídlovanou calaiskou džungli, se usadily v desátém pařížském okrsku kolem stanice metra Stalingrad
reklama

Walker mimo jiné okomentoval také podpis Marrákešského protokolu ministrem vnitra v demisi Lubomírem Metnarem. Dokument řeší migraci z afrických zemí pro roky 2018 až 2020 a velmi ostře se proti němu vymezili například poslanci SPD Tomia Okamury. Ti totiž deklaraci nazývají jako faktickou legalizaci migrace z afrických zemí.  

Walker se však při příkrých vyjádřeních vůči politikům držel stranou. „Myslím si, že by nebylo vhodné pro naši organizaci dělat taková vyjádření,“ uvedl a zdůraznil, jak je patrné, jak teď napříč Evropou stoupají strach a xenofobie. „Tento strach je podle mě způsoben z velké části neporozuměním problémů spojených s migrací,“ dodal.

Původní text ZDE

Závěrem zmínil, že kvůli konfliktům v Africe i dopadům klimatických změn v řadě afrických zemí se domnívá, že Afričané se vskutku budou snažit najít lepší místo k životu. „Také vidíme pokles populace a stárnutí obyvatelstva v Evropě a bojujeme s tím, abychom zvládli volný trh. Takže něco takového vlastně potřebujeme,“ poukázal Walker na to, jak se dříve západní Evropa obávala toho, že Východoevropané ji zaplaví. „A co teď vidíme, je pravý opak – britští farmáři se nyní místo původního strachu snaží získat pracovníky z Polska, protože jich tam není dostatek,“ řekl a dodal, že migrace v minulosti měla pozitivní dopad. „Například Velká Británie profitovala z migrace z Indie a Pákistánu,“ zakončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…