Musíme ty zmetky porazit! rozvášnil se Jakub Janda na počest Havla. A Martin C. Putna dokonce...

06.10.2016 11:45

Mnozí během oslav nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla s lítostí uváděli, že osobnost Havlova formátu v dnešní době chybí nejenom v Česku. Našli se však i tací, kterým jsou stesky proti srsti. Místo planého lkaní nad tím, jak se máme špatně, radí vzít věci do vlastních rukou.

Musíme ty zmetky porazit! rozvášnil se Jakub Janda na počest Havla. A Martin C. Putna dokonce...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění k výročí nedožitých osmdesátin Václava Havla na pražském Václavském náměstí
reklama

„Havlovské oslavy? Nesmysl. V této situaci by jediné náležité uctění Havla bylo: Vyjít do ulic a vyhnat kremelskou kliku z Hradu,“ myslí si vysokoškolský pedagog Martin Putna.

Analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda vzpomenul na poslední rozhovor, který dělal s Václavem Havlem. „Disent je už minulostí, doufám,“ citoval z něho Janda a dodal: „Já taky. Proto musíme porazit ty zmetky.“

Protizemanovský aktivista Karel Paták nejprve ve svém facebookovém komentáři přiznal, že netušil, že díra v politice po Havlovi bude až tak hluboká. Ale politici, kteří místo řešení problémů země vaří v reklamě na sebe nebo zastavují islamizaci Vysočiny, prý ukazují, že klesáme dolů.

„To, že se stalo v Česku být příznivcem Havla i nadávkou, jen ukazuje na nicotné hodnoty společnosti, která sama sobě dosadila v čelo odporné proruské páže,“ míní také Paták.

Aktivistovi nicméně začínají vadit početné stesky na to, že tu již Havel není a že bez něj jde všechno do kytek. Paták připomíná, že i Havel dával svým způsobem života a rétorikou najevo, že samo se neudělá nic a že jedině aktivní občan může ve spolupráci s druhými měnit svůj okolní prostor k obrazu svému.

„Chcete lepší Česko? Tak přestaňte hořekovat nad tím, co všechno je špatně, a začněte pracovat na tom, aby tomu tak v budoucnosti nebylo… Jsem si jist, že Havel by vám řekl asi tak nějak totéž,“ uzavřel aktivista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …