Musíme změnit společnost! Manažer z Greenpeace šokoval na ČT, co vše se musí kvůli ekologii stát

21.09.2019 9:29 | Zprávy

Hostem pátečního Interview na ČT24, byl manažer organizačního rozvoje Greenpeace International Jan Beránek. Hovořil o klimatických změnách a podotkl, že „je nejvyšší čas začít výrazně obracet ekonomiku a způsob, jakým je naše společnost organizovaná“. Zareagoval i na protesty organizované studenty. „My jsme byli ve škole celá desetiletí a nezdá se, že by to pomohlo,“ řekl. Co se týče energetiky, tak nejlepší způsob „jak se to dá dělat“ prý ukazuje Německo. My dle jeho slov: „Zaostáváme nejen za Evropou, ale i za celým světem. Už i za tou Čínou.“ A mluvilo se také o aktivistce Gretě Thunbergové a o jejím významu.

Musíme změnit společnost! Manažer z Greenpeace šokoval na ČT, co vše se musí kvůli ekologii stát
Foto: Repro ČT24
Popisek: Manažer organizačního rozvoje Greenpeace International Jan Beránek

Beránek současné studentské protesty za klima považuje za „výborné“. „Demonstruje se za to, že je nejvyšší čas, pokud už není pozdě, začít skutečně výrazně obracet ekonomiku a způsob, jakým je naše společnost organizovaná. Spaluje spoustu fosilních paliv a vlastně mění složení atmosféry, které potom způsobuje jednak růst teploty a jednak zvýšenou frekvenci různých extrémních jevů počasí, jako třeba přívalové srážky nebo dlouhodobá sucha,“ vysvětluje Beránek účel demonstrací.

Pak Beránek reagoval na argument odpůrců demonstrací, kteří poukazují, že by děti, které se jich účastní, měli spíše být na vyučování ve školách. „My jsme byli ve škole celá desetiletí a nezdá se, že by to pomohlo. Já myslím, že takový ten slogan studentů, že když nenasloucháte vědcům, proč bychom studovali nebo proč máme studovat tu vědu, když ji stejně politici neposlouchají, upozorňuje na to, v čem je ten problém,“ říká. Bez protestů se dle jeho názoru věci do pohybu neuvedou.

Problém si mají uvědomovat v západní Evropě. Beránek vyzdvihoval především Německo a jeho obrat v energetice, dle něj se jedná o nejlepší způsob, „jak se to dá udělat“. Pochvaloval si též, že díky Německu dochází k rozvoji technologií v získávání obnovitelných zdrojů energie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…