Musíte hodně plakat. Ludvík, Roithová a expert ODS rozebírali u Moravce zdravotnictví

11.06.2017 13:46

My máme v Česku očíslovanou každou krávu, ale nevíme, kolik potřebujeme sester. Zdravotní sestra má nástupní plat 18 tisíc, zatímco billboardy z Lidlu skladníkovi slibují 27 tisíc. ČSSD jen hasí požár, který sama založila. Tohle k nám přišlo z EU! Moderátor Václav Moravec v Žižkovské věži řídil živou debatu o českém zdravotnictví. Došlo i na prezidenta Miloše Zemana.

Musíte hodně plakat. Ludvík, Roithová a expert ODS rozebírali u Moravce zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec
reklama

Před kamery České televize proti sobě v nedělních Otázkách Václava Moravce zasedli ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, bývalá šéfka tohoto resortu Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a expert ODS  pro oblast zdravotnictví Petr Zimmermann.

Lékaři a zdravotní sestry odcházejí z Česka. Na cestu do Německa je lákají významně vyšší platy. V tuto chvíli v Česku chybí více než 3200 sester. Změnit to má novela zákona o vzdělávání sester. Sestry už napříště nebudou muset studovat vysokou školu 3 roky.

„Ten základní problém je v tom, že díky nízké nezaměstnanosti v České republice, a díky bohu za ní, tak není poptávka po vícesměnných provozech. Takže my nemáme ani tak problém se sestrami v ordinacích, ale u lůžek,“ prozradil hned na úvod ministr. Tento trend chce změnit už tím, že zdravotnickému personálu přidá dva tisíce korun. „Ten problém je klíčový, bez sester se prostě pracovat nedá,“ varoval Ludvík.

Současně uznal, že máme přebyrokratizované zdravotnictví a současně možná slouží až příliš mnoho lékařů v nemocnicích v noci.

Moravec v jednu chvíli vytáhl graf, podle kterého si sestry vydělají asi 26 tisíc korun a lékař si vydělají v průměru asi 63 tisíc korun. Moderátor zdůraznil, že jde o průměr a navíc o údaje z roku 2015.

To Brusel, bránil se Ludvík

Roithová se do ministra okamžitě pustila. Změna ve vzdělávání sester podle ní nepřinese potřebné řešení. „Pokud jde o to vzdělání, tak tam to považuji za zoufalý krok v zoufalé situaci,“ začala zostra Roithová. Uvítala, že se od 1. července zvýší sestrám platy o 2 tisíce korun hrubého, což bude znamenat asi 1300 korun navíc čistého. A to není všechno. Nástupní plat sester dnes činí asi 18 tisíc korun, což je další problém. „Skladník v Lidlu má na billboardech napsáno, že dostane 27 tisíc,“ zlobila se Roithová.  

MUDr. Zuzana Roithová, MBA

  • KDU-ČSL
  • Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • krajská zastupitelka

A Zimmermann si ještě přisadil, neboť podle jeho názoru: „Sociální demokracie teď musí řešit požár, na který si sama zadělala v roce 2004, když konstatovala, že sestry musí mít vysokou školu,“ udeřil expert ODS.

Ludvík však okamžitě ukázal na Brusel. „Já musím říci, že to byl požadavek z Evropské unie. Tento požadavek se původně zrodil v USA a pak to doputovalo i k nám do Evropy,“ zaznělo z úst ministra.

My máme v registru každou krávu, ale o sestrách přehled nemáme

Další velký problém podle Ludvíka spočívá v tom, že v Česku vlastně přesně nevíme, kolik lékařů a sester přesně potřebujeme. „My máme dneska registrovanou každou krávu, my je máme i očíslované, to mi řekl ministr zemědělství, ale my nevíme, kolik máme v této zemi lékařů a sester. My dneska neumíme ani říci, zda nám opravdu lékaři odcházejí do zahraničí. To je dojmologie,“ rozčiloval se Ludvík.

Zimmermann okamžitě doplnil, že nemá nic proti tomu, aby sestry studovaly vysoké školy. „Ale já nejsem proti vysokoškolskému vzdělávání sester. A pokud už školu vystudují, musí k tomu také dostat určité kompetence a některé úkony, které dnes dělají lékaři. To jsou spojité nádoby,“ uvedl expert ODS. Poukázal také na to, že od devadesátých let ubylo v nemocnicích asi 30 000 tisíc lužek, ale přibylo asi 3000 lékařů – a přesto se tvrdí, že je nedostatek lékařů.   

Proč? Podle Ludvíka to může být už kvůli tomu, že lékaři se nechtějí o své kompetence se sestrami dělit. Věci, které v USA běžně dělávají sestry, dělá v Evropě, takže i v Česku, často lékař. A doktoři na tom nechtějí nic změnit. Když na to příjde řeč třeba v České lékařské komoře, doktoři snesou „milion argumentů“, proč se o své kompetence podělit nemohou.

A jak se rozdělují peníze v českém zdravotnictví?

V druhé polovině diskuse hosté debatovali o úhradové vyhlášce. Podle Moravce je úhradová vyhláška něco jako yetti. „Všichni o ní mluví, ale nikdo ji neviděl,“ vtipkoval Moravec. A vytáhl na kameru sáhodlouhý vzoreček, který je základem úhradové vyhlášky.  

Zimmermann vysvětloval, jak se k tomuto vzorečku asi došlo. „Sejde se pan ministr, je jedno z jaké strany, s několika řediteli nemocnic a pojišťoven, a rozkrájejí koláč finančních prostředků a řeknou si, kam ty peníze chtějí dostat. A podle toho vytvářejí tyhle vzorečky,“ smál se. Ludvík tuto myšlenku okamžitě odmítl.  

A to není jediný problém českého zdravotnictví. Česko vydává na zdravotní péči méně peněz než vyspělé západní státy. Na zdravotnictví u nás míří 7,8 procenta HDP, zatímco v Německu je to 11,1. Průměr EU je 9,9 procenta, takže Česko vydává na zdravotnictví podstatně méně.

Podle Ludvíka navíc lékaři musejí umět se dobře vyplakat u pojišťoven. „V českém zdravotnictví musíte dobře plakat, protože pokud neumíte dobře plakat, tak žádné peníze nedostanete,“ upozornil šéf resortu. V praxi to potom vede k tomu, že lékaři od VZP dostanou více peněz než u jiných pojišťoven. Ludvík jako ekonom však chce od lékařů slyšet, na co všechno vydávají peníze, které dostávají.

Podle Zimmermanna je si také třeba nahlas říci, že zdravotnictví není zadarmo. „A je na společenské dohodě, jak budeme zdravotnictví financovat,“ prohlásil expert ODS. Sociální demokracie se drží poslední berličky a říká, že zdravotnictví je zadarmo, jenže ono není,“ vypálil Zimmermann. Ludvík se okamžitě ohradil, že sociální demokraté netvrdí,  že by zdravotnictví bylo zadarmo. Stačí se prý podívat na nemalé doplatky na léky.

Když se diskuse blížila k závěru, Ludvík oznámil, že prohrál v pražské ČSSD, takže se stahuje z politiky a pravděpodobně se vrátí do Motola, kterému před příchodem na ministerstvo šéfoval.

Všichni vidí, že zdravotní stav prezidenta není úplně dobrý

Už se zdálo, že bude konec debaty, ale Moravec otevřel ještě jedno téma. „Poslední téma, zdravotní stav Miloše Zemana,“ ohlásil moderátor. Poukázal na to, že prezidentův program je „našlapaný“ a už při jeho návštěvě v Číně bylo vidět, že je prezident unavený. „Viděli jsme, jak v Číně státnici čekají, než vozítko přiveze prezidenta Zemana,“ připomněl Moravec. Ve Vietnamu jsme prý zažili něco podobného. Kvůli enormnímu vlhku na jihu země se měnil prezidentův program.

Podle Ludvíka by se prezident měl šetřit. To je obecné konstatování, které platí nejen u prezidenta, ale každého staršího člověka.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Roithová doplnila, že jí trápí spíše jiné věci spojené s Milošem Zemanem. „Já bych až tak nerozebírala prezidentovo zdraví, ale spíš to, jaké používá vulgarismy a jakou prosazuje politiku,“ prohlásila dáma.

Zimmermann se vyjádřil v podobném duchu. „Všichni vidí, že ten zdravotní stav není úplně dobrý, ale já ho nebudu komentovat, protože nemám imunitu. A také jsem ho nevyšetřoval, takže bych zde vypouštěl jen určité hypotézy,“ uvedl.

Hosté se shodli také na tom, že by prezident jako diabetik neměl kouřit, neboť je všeobecně známo, že diabetikům škodí kouření ještě víc než zdravým kuřákům. Prezident je ovšem podle nich dospělý a je na něm, jak se bude chovat, jakého lékaře si zvolí a zda bude dbát jeho rad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníku je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

17:38 Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníku je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

Dělá spolek Milion chvilek pro demokracii chybu, když vyráží do ulic kvůli Stanislavu Křečkovi? Publ…