Muslimové hrdinně bojovali proti Hitlerovi. Na levicovém webu o tom spouštějí celý seriál

04.07.2015 20:02

Politolog a právník Marek Čejka, který se specializuje na problematiku Blízkého východu, nabídl Deníku referendum sérii tří článků o islámu. Žil v Jeruzalémě, býval asistentem Ústavního soudu ČR a dnes přednáší na několika univerzitách. Ve svém prvním článku se snaží ukázat, že Arabové se účastnili obou světových válek, Židé a Arabové bok po boku bojovali v první válce a ve válce druhé bojovali znovu proti Hitlerovi. A jak se jim Spojenci odvděčili?

Muslimové hrdinně bojovali proti Hitlerovi. Na levicovém webu o tom spouštějí celý seriál
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Čejka čtenářům prozrazuje, že se byl podívat na hřbitov u Verdunu, kde v první světové válce zemřely desetitisíce vojáků. Vedle sebe najdeme hroby se jmény Francouzů, ale také židovské či arabské náhrobky. Muslimové a Arabové, což nemusí být vždy totéž, bojovali bok po boku se západními Spojenci proti Německu, ale také po boku Německa v řadách turecké armády. Světová válka byla skutečně světová. Umíraly v ní tisíce muslimů a Arabů. Totéž lze říci o válce druhé, kde muslimské jednotky z Pákistánu a Indie bojovaly proti nacistům.

Celý text najdete zde

„V době druhé světové války vytvořili obyvatelé Indie a dnešního Pákistánu po boku Británie největší dobrovolnickou armádu v dějinách světa o síle až dva a půl milionu mužů. V této armádě bojovalo proti silám Osy přibližně 30 procent muslimů,“ píše Čejka. O tom veliká část Evropanů a Čechů ani neví. Možná si ani neuvědomují, jak se Spojenci vojákům „z kolonií“ za jejich statečnou pomoc odvděčili. Ve zkratce lze říci, že je přehlíželi, a pokud už po válkách plnili nějaká přání muslimů a Arabů, pak jen neochotně.

reklama

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…