V univerzitní nemocnici Charité v Berlíně se nedávno konaly přednášky islámských aktivistů MedIslam Collective s odděleným usazením žen a mužů. Působení této skupiny bylo poté na univerzitě zakázáno. Skupina MedIslam Collective se v současnosti proti zákazu brání s tím, že segregace nebyla povinná, a zahájila petici proti vedení univerzity, aby zakročilo proti „protimuslimskému rasismu“.
Případ berlínské univerzity ovšem není ojedinělý. Podle německého deníku Bild se podobné události v posledních měsících odehrály i na dalších vysokých školách.
Například v Kielu univerzita odebrala „islámské univerzitní skupině“ status uznané studentské organizace poté, co v květnu uspořádala akce, na které se ženy a muži měli dostavit oddělenými vchody. Podle pohlaví měli být účastníci rozděleni i v publiku.
Na Svobodné univerzitě Berlín je aktivní muslimská skupina FURSA, která byla založena už v listopadu 2023. I na jejich akcích jsou ženy a muži v publiku v univerzitním sále řádně rozděleni, jak dokládají videa z Instagramu skupiny.
Obdobných případů je spousta. I v Braunschweigu pořádá Svaz muslimských studentů akce, při nichž jsou ženy a muži striktně odděleni. V Siegenu proběhla přednáška s odděleným vstupem podle pohlaví, o čemž vedení univerzity podle vlastních slov nebylo předem informováno.
V Tübingenu se pak uskutečnila akce Muslimské studentské skupiny s odděleným sezením v prostorách studentské koleje, která dokonce patří protestantské církvi.
Foto z květnové akce svazu muslimských studentů v Tübingenu/Instagram
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová