Muslimů bude v Evropě za třicet let tříkrát více než teď? Hodně optimistická čísla, ohradil se institut a předložil ještě mnohem děsuplnější výpočty

16.12.2017 15:37

Soeren Kern z amerického think-tanku Gatestone Institute komentuje nedávno zveřejněnou prognózu think-tanku Pew Research Center, podle které vzroste v roce 2050 podíl muslimské populace v některých evropských zemích až trojnásobně. Podle Kerna může být realita ještě mnohem horší.

Muslimů bude v Evropě za třicet let tříkrát více než teď? Hodně optimistická čísla, ohradil se institut a předložil ještě mnohem děsuplnější výpočty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

V prognóze Pew Research Center, kterou svým čtenářům představila před několika dny také redakce serveru ParlamentníListy.cz, se počítá se třemi scénáři, které jsou založeny na míře migrace. Podle varianty, kdy bude migrace pokračovat ve stejném tempu jako v posledních dvou letech, by například ve Švédsku tvořili muslimové v roce 2050 třetinu populace. V Německu okolo dvaceti procent, a jen o něco málo méně by to bylo ve Francii či ve Velké Británii.

Zmiňovaná prognóza vzbudila po celé Evropě značnou pozornost a zejména obhájci liberální přistěhovalecké politiky tvrdí, že třetí varianta možného vývoje je značně nadsazená. Kern však tvrdí opak a na jednotlivých příkladech dokazuje, že odhady jsou naopak nízké. „Ve Španělsku odhaduje Pew počet muslimů na 1,18 milionu, tedy 2,6 %. Ovšem zdejší islámský svaz loni odhadoval, že v zemi žijí téměř 2 miliony muslimů a tvoří tak 4,1 % z celkové populace.“

Celý text v angličtině je ZDE.

„Proč se Pew neřídil těmito odhady? Ten rozdíl ve výši asi 750 000 může finální prognózu výrazně změnit, a to o téměř další dva miliony,“ konstatuje Kern a všímá si také Rakouska, kde americký think-tank počítá aktuálně asi se 600 000 muslimy. „Přitom oficiální vládní statistiky říkají, že v zemi žije minimálně 700 000 muslimů. I tento, zdánlivě nepatrný rozdíl, může v konečném důsledku přinést v roce 2050 o 350 000 více muslimů. Ze 20 % na 25 %.“

Neméně diskutabilní jsou podle Kerna odhady růstu muslimské populace ve Francii. „Jejich současný počet Pew odhaduje na 5,72 milionu. Přitom jejich skutečný počet nikdo nezná. Jak vysvětluje kolega Yves Mamou, o dalších několika milionech úřady vůbec nevěděly. Jde o ty, kteří se přistěhovali do Francie v 60. a 70. letech. Navíc jejich vnučky a vnoučata již nejsou považovány za přistěhovalce, což reálný obraz ještě více zkresluje.“

V Německu zase Pew podle Kerna nezapočítal milion muslimských žadatelů o azyl, kteří přišli do země v letech 2015 a 2016. „Zdůvodnili to tím, že tito lidé prý nezískají statut uprchlíka a vrátí se do svých mateřských zemí. Přitom je zřejmé, že Německo není schopno neúspěšné žadatele o azyl deportovat a někteří z nich zde žijí ilegálně i desítky let,“ kritizuje Kern, byť zároveň dodává, že i přesto je zpráva neocenitelným zdrojem informací.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…