Muž si nahrával jednání zastupitelstva. Soud mu to teď schválil

04.04.2012 22:32

Soud vyhověl žalobě Martina Kalendy, který si stěžoval, že mu na jednání zastupitelstva zakazovali pořizovat si zvukový záznam. Následně na něj zastupitelé poslali policii, soud ale rozhodl v jeho prospěch.

Muž si nahrával jednání zastupitelstva. Soud mu to teď schválil
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Martin Kalenda z Pleteného Újezdu na Kladensku si může nahrávat zvukový záznam z jednání svého zastupitelstva. Rozhodl tak pražský městský soud. Kalenda si totiž u něj stěžoval na šikanu od policistů, které na něj zastupitelé zavolali.

Pokud by některý ze zastupitelů nechtěl, aby byl nahráván, z důvodu porušování osobních práv, má se obrátit se žalobou na soud. Ne ale volat strážníky. "Zejména je třeba zdůraznit, že řešení takového sporu nenáleží mezi úkoly Policie České republiky (...) Soud proto dospěl k závěru, že zásah Policie České republiky byl nezákonný, neboť k němu nebyl žádný zákonný důvod," stojí v rozsudku.

Policie navíc nesmí Kalendovi bránit v dalším nahrávání na jednáních zastupitelstva. Ministerstvo vnitra mu nyní zaplatí náhradu za soudní náklady ve výši 12 tisíc korun.

Starosta Jaroslav Kolbek zavolal loni 27. září policisty, protože Kalenda chtěl nahrávat i přítomné neúřední osoby, které k tomu nedaly souhlas. Kalenda však následně namítal, že jednání je veřejné, a tudíž na něm může nahrávat veškerá vystoupení lidí.

Městský soud se s ním nakonec ztotožnil: "Každý je oprávněn pořizovat si pro své účely zvukový záznam zasedání zastupitelstva obce, a to včetně proslovů či jiných projevů soukromých osob, neboť nemají charakter projevů osobní povahy.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …