Muž vypadá islámsky, kavkazsky, zaznělo z ČT ke snímku možného útočníka z Petrohradu

03.04.2017 19:07

Devět mrtvých a dvacet zraněných. Taková je zatím poslední bilance odpoledního útoku v petrohradském metru. Ve speciálním vysílání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu se k němu vyjádřili mnozí hosté.

Muž vypadá islámsky, kavkazsky, zaznělo z ČT ke snímku možného útočníka z Petrohradu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace
reklama

„Souvislost mezi schůzkou Vladimira Putina s Alexandrem Lukašenkem bych neviděl,“ nevnímá jako příčinu útoku specialista na Rusko Libor Dvořák aktuální přítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina v Petrohradu. Varuje však, že by se mohl do Ruska vrátit terorismus.

„Musím znovu předestřít, že se pohybujeme na teritoriu spekulací. Musíme si uvědomit jednu věc, že prezident Putin až obsedantně tvrdívá, že hodlá bojovat proti islámskému terorismu hned za ruskými hranicemi. Je to tak, že i Rusko má své bojovníky Islámského státu,“ dodal. Podle jeho slov se nyní Putinovi může vracet jeho angažmá v Sýrii. 

Česká konzulka Jana Cimbolincová pak v telefonickém spojení uvedla, že podle předběžných informací mezi oběťmi ani zraněnými žádní cizinci nejsou. Redaktor Jiří Just ve svých slovech dodal, že v Moskvě je situace poklidná, žádná zpřísněná bezpečnostní opatření nezaznamenal. „Moskevské metro žije obyčejným životem, jako by se žádný útok v Petrohradě nestal,“ řekl Just. 

K výbuchu podle všeho došlo v tunelu mezi stanicemi, strojvůdce však dojel až do nejbližší stanice, čímž podle mnohých zabránil ještě větší panice. 

Zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín pak ve vysílání uvedl informaci i o nově nalezené nevybuchlé náloži ve stanici metra Náměstí povstání. Zároveň dodal, že na místo výbuchu metra se chtěl přijet podívat i sám Vladimir Putin, což mu však ochranka nedoporučila. 

Bývalý konzul v Petrohradě Vladimír Votápek se pak vyjádřil k osobě předpokládaného pachatele, jehož podobu prý zachytily videokamery v prostorách petrohradského metra. Na snímcích, které publikovala některá ruská média, je štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy. „Muž vypadá islámsky, kavkazsky,“ podotkl Votápek. 


Pravděpodobný pachatel bombového útoku v petrohradském metru. Snímek z bezpečnostní kamery.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…