My kvóty odmítáme. A uděláme proti nim vše, vystoupil bojovně Chovanec před odletem do Bruselu

22. 9. 2015 12:38

Předtím, než ministr vnitra Milan Chovanec odletí do Bruselu na jednání ministrů vnitra ohledně kvót na přerozdělení uprchlíků, sešel se také s premiérem ČR Bohuslavem Sobotkou. Česko kvóty odmítá, chce pomáhat pouze dobrovolně. V případě, že ministři nedospějí ke shodě, rozhodne hlasování.

My kvóty odmítáme. A uděláme proti nim vše, vystoupil bojovně Chovanec před odletem do Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Sobotka ministra Chovance před odletem morálně podpořil, za což mu následně ministr poděkoval.

Zdůrazňuji tímto pozici, se kterou ministr odlétá. Chci potvrdit, že jak ministr vnitra, tak i já na jednání předsedů vlád jednoznačně odmítneme jakoukoli snahu zavádět nějaký trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků, stejně tak odmítáme systém využívání kvót,“ uvedl Sobotka s tím, že je důležité, aby si jednotlivé vlády zachovaly suverenitu a rozhodly samy o počtu migrantů přicházejících na jejich území. 

Je to dle něj důležité z hlediska ekonomického i bezpečnostního. „Česká republika je připravena pomáhat a již nyní pomáhá,“ uvedl k tomu premiér.

Podle něj je názor České republiky konzistentní. „Samozřejmě chceme v rámci debaty dosáhnout jednoduchého efektu. Aby se EU přestala zabývat kvótami, které neřeší příčiny, ale soustředila se na řešení příčin současné migrační krize,“ řekl Sobotka. Dle něj je klíčová ochrana vnější hranice schengenského prostoru, zajištění monitoringu třídění legitimních uprchlíků a ekonomických migrantů, prevence druhotného pohybu, návratový program a sjednocení azylové politiky v rámci Evropy. „Evropská migrační politika nefunguje. Evropa se musí připravit na podobně silné migrační vlny, které mohou na kontinent směřovat v budoucnu,“ sdělil Sobotka. 

Podporujeme jednání o řešení občanské války v Sýrii,“ podotkl také s tím, že vítá, že se Rusko a USA začínají na řešení konfliktu domlouvat. Sobotka také jednoznačně odmítl spojení migrační krize s eurofondy. „Nelze používat evropské prostředky jako něco, čím se bude vynucovat souhlasný postoj států EU,“ uzavřel.

Podle Chovance se, co se týče kvót, jedná pouze o prázdné politické gesto. „Byť nás je méně než těch, kteří kvóty podporují, uděláme vše proto, aby to dnes nebylo odhlasováno, v předvečer schůze premiérů,“ řekl Chovanec. „Jakákoliv mediální pozice, kterou dnes Evropa vytváří, může navíc tu vlnu uprchlíků zvedat,“ uvedl také jeden z důvodů, proč je proti přerozdělovacím mechanismům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo jsou ti chartisté zač? Lidé už vědí. Obsadili ČT a úřady. Tohle bude bolet, pálit. Pavel Černocký nešetřil ani „nedotknutelné“

17:07 Kdo jsou ti chartisté zač? Lidé už vědí. Obsadili ČT a úřady. Tohle bude bolet, pálit. Pavel Černocký nešetřil ani „nedotknutelné“

Netradiční pohled na Chartu 77 přináší pro Parlamentní listy politický komentátor, moderátor, spisov…