NKÚ kritizuje státní rozpočet, Ministerstvo financí se brání

15.09.2019 10:16

Nejvyšší kontrolní úřad se domnívá, že státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti lety. Píše to server ČeskéNoviny.cz.

NKÚ kritizuje státní rozpočet, Ministerstvo financí se brání
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

NKÚ si ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok vzalo státní rozpočet na paškál, Ministerstvo financí však kritiku odmítá.

„Je zřejmé, že mandatorní a kvazimandatorní výdaje při zpomalení ekonomiky vytvářejí silný tlak na státní rozpočet, jelikož nižší příjmy musejí pokrývat vysoké ‚povinné‘ výdaje,“ varuje NKÚ a uvádí, že vláda by měla v době ekonomického růstu usilovat o konsolidaci mandatorních a kvazimandatorních výdajů. Jde o to, že by pak měla v době ekonomické recese větší možnost fiskálně reagovat. 

Ministerstvo financí však podle serveru ČeskéNoviny.cz považuje finance České republiky za jedny z nejzdravějších veřejných financí v EU. 

Nejvyšší kontrolní úřad však také připomíná situaci v roce 2009, kdy kvůli propadu příjmů skončil rozpočet ve schodku 192,4 miliardy korun proti plánovanému deficitu 52,2 miliardy. „Pokud by se obdobná situace opakovala letos, schodek rozpočtu by se z plánovaných 40 miliard podle NKÚ propadl až na 220 miliard korun,“ uvádí server Českénoviny.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…