NS se vyjádří ke kauze bývalého člena komunistické tajné služby

19.11.2013 6:30

Nejvyšší soud dnes projedná stížnost pro porušení zákona v kauze někdejšího příslušníka komunistické tajné služby Stanislava Tomeše. Ministryni spravedlnosti Marii Benešové se nelíbí to, že justice zastavila stíhání šestaosmdesátiletého Tomeše za podíl na bombovém útoku, při němž v roce 1957 zemřela manželka štrasburského prefekta. Rozhodnutí NS má jen akademický význam, verdikt nižší instance v tomto řízení zvrátit nemůže.

NS se vyjádří ke kauze bývalého člena komunistické tajné služby
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek
reklama

Bombovým atentátem na prefekta departmentu Bas-Rhin československá tajná služba údajně reagovala na sbližování Německa a Francie. Podezření mělo padnout na německou organizaci. Bomba byla maskovaná za krabici na doutníky. V květnu 1957 ji otevřela manželka prefekta, která na místě zemřela.

Případem se zabýval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Kromě Tomeše, který jakoukoliv vinu popíral, obvinil úřad také Milana Michela, dalšího bývalého agenta. Justice však řízení v roce 2007 přerušila. Michel v roce 2010 zemřel, Tomešovo stíhání loni definitivně zastavil Městský soud v Praze, zejména kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu. Benešová s tím nesouhlasí, proto podala stížnost.

Nejvyšší soud dnes bude řešit také stížnost pro porušení zákona v kauze Jaroslava Schindlera, který se domáhá obnovy řízení. Byl potrestán za přepadení poštovní doručovatelky ve Znojmě. K činu se později přiznal jiný pachatel, ale trest pro Schindlera zůstal v platnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…