Jak bylo organizátory na začátku setkání upozorněno, Pavel Svoboda učí evropské právo již dvacet let na Univerzitě Karlově, má diplomatickou minulost, je bývalým předsedou legislativní rady vlády, bývalým náměstkem ministra zahraničí a v současné době nejvýše postaveným Čechem v Evropském parlamentu – řídí jeho právní výbor.
(Ne)činná EU
„Migrace a terorismus jsou hlavními tématy, ale paralelně s nimi řeší Unie kromě běžné legislativy ještě dvě další, a to je energetická unie, tedy energetická závislost na ruském plynu a ropě, a pak dalším velkým tématem je britské referendum o setrvání v EU,“ ujal se slova Svoboda.
„Slýcháme, že Unie je nečinná, pokud jde o migraci. Jako první upozornění bych chtěl zdůraznit to, že problém EU a těchto krizových situací je v tom, že ona nemá dostatečné pravomoci na to, aby mohla den ze dne zasahovat. To je způsobeno tím, že funguje na principu takzvaného sdílení svěřených pravomocí. To znamená, že má jen ty pravomoci, které jí členské státy výslovně daly. A když je nemá, nemůže konat a konají členské státy. Toto je zrovna případ azylové a migrační politiky. Po dvacet let byly jednotlivé státy v čele s Německem přesvědčeny, že tyto otázky mají být v pravomoci členských států. Když se podíváme na azylové řízení, tak máme dublinské nařízení, které říká, že ten stát, který má vyřídit azylovou žádost, je ten, kde poprvé překročí migrant vnější hranici schengenského prostoru. Další věci už závisejí na jednotlivých členských státech, takže je poněkud nespravedlivé, když se říká, že Unie nekoná. Obávám se, že někdy se to podává tak, že Unie je slabá a nezvládá danou situaci, a přitom jsou to odpovědnost a pravomoc členských států. Tato nevyváženost mezi potřebami a pravomocemi dokumentuje to, že Unie je politický trpaslík a ekonomický obr. Má velké pravomoci, pokud jde o obchodní otázky, ale když dojde na velké politické otázky, jako jsou migrace nebo zahraniční politika či společná obrana, zatím nedostala od členských států pravomoci, aby mohla bezprostředně konat,“ omlouval údajnou nečinnost EU europoslanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala