Na Hrad: Babiš válcuje průzkum. Vede i u voličů SPD

08.03.2022 13:22

V případě, že by se nyní konaly prezidentské volby, zvítězil by expremiér Andrej Babiš (ANO) nad Petrem Pavlem. Třetí místo by pak s největší pravděpodobností patřilo Miroslavě Němcové, senátorce za ODS, nebo senátorům Pavlu Fischerovi a Marku Hilšerovi. Babiš podporu získává nejen u svých voličů, ale i u voličů hnutí SPD. Průzkum přinesl Median.

Na Hrad: Babiš válcuje průzkum. Vede i u voličů SPD
Foto: Reprofoto: FCB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš (ANO)

Potenciální zisk Andreje Babiše (31,5 %) a Petra Pavla (27,5 %) je relativně vyrovnaný. O třetí místo z hlediska potenciálu bojují Pavel Fischer, Miroslava Němcová a Marek Hilšer. Z hlediska preferencí vede Andrej Babiš s 26 procenty, na druhém místě je s rozestupem 10 procentních bodů generál Petr Pavel s 16 % a na třetím místě Miroslava Němcová s 8 % hlasů. Preference dalších kandidátů jsou relativně vyrovnané.

Andreji Babišovi by dle průzkumu dali hlas především voliči hnutí ANO, SPD a politických stran mimo Poslaneckou sněmovnu. Hlasy volební koalice SPOLU jsou rozděleny zejména mezi Petra Pavla, Miroslavu Němcovou a Pavla Fischera, hlasy voličů koalice Piráti a STAN především mezi Petra Pavla, Víta Rakušana a Danuši Nerudovou. 50 procent voličů pak není rozhodnuto o tom, které osobnosti by dali hlas.

Andrej Babiš si vysokou podporu udržuje mezi lidmi staršími 60 let a lidmi s nižším vzděláním. Silnou podporu má zejména mezi voliči ANO 2011 (56 % voličů ANO), SPD (21 % voličů SPD), Přísahy (11 % voličů Přísahy) a dalších stran mimo Poslaneckou sněmovnu (souhrnně 26 %).

Podpora Petra Pavla je rovnoměrně rozložena jak napříč věkovými skupinami, tak napříč vzděláním. Pouze u lidí se základním vzděláním je nižší (8 %). Podporují jej zejména voliči koalic SPOLU a PirSTAN (24 % voličů SPOLU, resp. 23 % voličů PirSTAN), dále voliči Přísahy a ČSSD.

Voliči koalice SPOLU dále nejčastěji preferují Miroslavu Němcovou (19 % voličů SPOLU) a Pavla Fischera (15 % voličů SPOLU). Voliči koalice PirSTAN Víta Rakušana (16 % voličů PirSTAN) a Danuši Nerudovou (12 % voličů PirSTAN). Mezi voliči SPD dominuje Andrej Babiš, ostatní jsou rozděleni mezi další kandidáty, uvádí průzkum.

Andrej Babiš zatím odpověď na otázku, zda bude kandidovat na post prezidenta, nedal, rozhodnout se chce v září. Stejně tak kandidaturu nepotvrdila senátorka Němcová. Vít Rakušan, současný ministr vnitra, naopak kandidaturu zamítl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pro Brusel. Pro Berlín. Pro Washington.“ O vládě zazněly nepěkné věci. Z úst Jaroslava Bašty

18:35 „Pro Brusel. Pro Berlín. Pro Washington.“ O vládě zazněly nepěkné věci. Z úst Jaroslava Bašty

„Český stát a hlavně jeho vláda není český. Oni pracují pro někoho jiné. Pro Brusel. Pro Berlín. Mož…