„Já nestávkuji, ač jsem státní zaměstnanec, jsem ještě pořád v úřadu," uvedl Jakl a vzápětí doplnil, že pokud mu někdo z občanů nevěří, tak se stačí podívat na Hrad, v Kanceláři prezidenta republiky se stále svítí.
Ladislava Jakla se podle jeho vlastních slov rovněž dotkne desetiprocentní snížení platu, proti kterému odboráři tak vehementně protestují. Jako šéf jednoho z hradních odborů rovněž musel propustit několik zaměstnanců. Sám sice chápe, že se lidem snížení mezd nelíbí, nicméně vzhledem ke stavu státního dluhu a ekonomiky celkově se Česko bez úspor neobejde.
Hrad se zlobí, odboráři jsou spokojeni
„Naši obchodní partneři zchudli," vysvětlil prezidentův spolupracovník s tím, že firmy odvedou méně na daních, stát tedy propad příjmů musí vykompenzovat jistými úsporami.
Diskuse na Radiožurnálu se zúčastnil i Jan Rovenský z Odborového svazu státních orgánů a organizací, který byl na rozdíl od Ladislava Jakla s výsledkem stávky spokojen. „Je to první akce za celých 20 let od roku 1989," uvedl a doplnil, že nyní odbory opět zasednou k jednacímu stolu a pokusí se s vládou dohodnout splnění svých požadavků.
Jistě se ozveme
„Přímo o generální stávce bych v této chvíli nechtěl spekulovat," uvedl Rovenský na závěr debaty. Neurčitě ale naznačil, že pokud zůstane vláda stejně neústupná, odboráři jistě naplánují další protestní akce, navíc lidem dochází trpělivost „Tyto poslední kroky (vládní škrty, pozn. red.) povedou k tomu, že se radikalizace zaměstnanců bude zvětšovat," uzavřel.
Čtěte také:Odboráři, poslanci a bláznivý taxikář. Byli jsme na demonstraci
Hájek: Stávka selhala. Falbr hrozil Klausovi a spletl si rok
Jsem heterosexuál, přiznal se Jakl
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac