Na Krymu byl anšlus a Putin je jako ten pán, jehož jméno nechci vyslovit. Český historik z USA pak ale naložil i Americe

20.06.2014 21:32

Anexe Krymu je novým anšlusem a Putin se v poslední době chová jako Hitler. V Hyde Parku ČT to prohlásil profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igor Lukeš.

Na Krymu byl anšlus a Putin je jako ten pán, jehož jméno nechci vyslovit. Český historik z USA pak ale naložil i Americe
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Putin se tím, že anektoval Krym, v podstatě dopustil toho, co se ve 30. letech stalo v Rakousku. V roce 1938 připojil Rakousko k Německu ten odporný pán, jehož jméno nechci ani vyslovit. Krym je nový anšlus. Teď už to ale musíme přijmout, nezbývá nám než jít za Putinem a přemluvit ho, aby už dál nepokračoval,“ myslí si Lukeš.

Budování chaosu

Podle něho situace na východní Ukrajině velmi připomíná dění v Sudetech před válkou. „Putin východ nechce připojit, ale chce tam destabilizovat situaci tak, aby postupem času všichni volali po stabilitě, kterou nakonec může přinést jenom on sám. Teď tam probíhá jakési budování chaosu,“ uvedl.

A následně varoval před jeho ambicemi. „Aby se udržel u moci, musí lidem předkládat další a další úspěchy. To je úděl všech diktátorů, tudíž i pana Putina. Chce se stát velkým vůdcem a zajistit si přední místo v ruských dějinách,“ domnívá se profesor Lukeš. Jelcinovská 90. léta, kdy bylo Rusko velmi slabé a situace jeho obyvatel byla tristní, představovala podle jeho slov období svobody a demokracie. Zato současný prezident prý zavádí systém, který má čím dál víc totalitních prvků.

V Sýrii je rozhodnuto

V tragickém konfliktu v Sýrii, který probíhá už čtvrtým rokem, je podle Lukeše o vítězi rozhodnuto. „Prezident Asad je pokraji vítězství. On dokáže zemi přinejmenším stabilizovat. A určitě o něm ještě uslyšíme. Co já vím, tak Asadovo postavení je čím dál silnější. On válku v podstatě už vyhrál,“ konstatoval.

Tezi o vývozu západní demokracie do dalších zemí vojensky označil za nesmysl. „V 21. století se Amerika začala prezentovat jako země, která pořád někde někoho bombarduje. A to je pro mě zklamání, protože dřív jsem na Spojených státech obdivoval jejich svobodu, jejich univerzity, jejich vědce. Tradičním americkým postojem je odpor k intervencionismu. Přál bych si, aby USA byly příkladem pro svět, ale ne aby nutily všechny ostatní, jak se mají chovat,“ dodal profesor Lukeš.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: lze

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…