Německo je proti zaslání kazetové munice na Ukrajinu, prohlásil v pátek jeho ministr zahraničí. Společnost Reuters informovala, že jeho prohlášení přišlo den poté, co američtí představitelé uvedli, že Washington Ukrajině tyto zbraně poskytnout plánuje. Bílý dům uvedl, že zaslání kazetové munice „aktivně zvažuje“.
Podle organizace Human Rights Watch jsou kazetové bomby zakázány ve 111 zemích včetně Německa od roku 2008, kdy země podepsaly Úmluvu o zákazu kazetové munice. Za Českou republiku úmluvu v Oslo podepsal tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Smlouva vstoupila v platnost dne 1. srpna 2010.
Kazetová munice se dále používá v zemích, které úmluvu nepodepsaly. Mezi nimi je například Čína, Rusko, Ukrajina i Spojené státy americké. Kazetová munice je silně odsuzována za zabíjení a mrzačení civilistů, kvůli svému širokému rozptylu – odpálené rakety se ve vzduchu rozptýlí a každá z nich rozmístí 72 kusů protipěchotní kazetové munice na plochu, která rozlohou odpovídá fotbalovému hřišti. Ne všechny bomby navíc při dopadu rakety explodují, stávají se pak pro civilisty stejně nebezpečnými jako třeba nášlapné miny.
Německá ministryně zahraničí Annalena Bearbocková (Zelení) zaslání kazetové munice na Ukrajinu vyloučila. Německo dodrží dohodu z roku 2008. „Pro nás, jako smluvní stát, platí dohoda z Osla,“ řekla Bearbocková tisku po jednání ve Vídni. Bílý dům oproti tomu smlouvou vázán není a podle agentury Reuters by mohla být součástí nového balíku vojenské pomoci Ukrajině administrativy prezidenta Joea Bidena v hodnotě 800 milionů dolarů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Biden , Ukrajina , USA , kazetová munice , vojenská pomoc , válka na Ukrajině , Bearbocková
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 9 | 0
Další články z rubriky

7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
Podcast Ivana Bartoše FREESPEAK pohostil Jana Hrušínského. Probrali spolu Putina, Babiše a lidi, co …
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska