Na Polsko nadává EU kvůli reformám. Po síti zatím kolují VIDEA, která se rovnají bombě shozené na Brusel

24.07.2017 8:52

Spoluzakladatel a předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński pronesl další odvážnou řeč v parlamentu, ze které se orosí čelo všem představitelům Evropské unie.

Na Polsko nadává EU kvůli reformám. Po síti zatím kolují VIDEA, která se rovnají bombě shozené na Brusel
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jaroslaw Kaczynski

„Existuje zde vážné nebezpečí, a ten proces se již započal... Takže za prvé, počet cizinců rapidně narůstá. A oni nechtějí následovat, dokonce se s tím ani netají, oni nechtějí následovat naše pravidla a zvyklosti. Později či dokonce zároveň ti samí cizinci požadují po majoritní společnosti stále víc. Jejich požadavky ve veřejném prostoru stále narůstají a jsou prosazovány stále agresivněji. Pokud si někdo myslí, že si vymýšlím, tak ať se podívá po současné Evropě,“ uvedl

Jako další příklad uvedl bývalý premiér Švédsko. „Podívejte se například na Švédsko. Existuje tam 54 oblastí, kde platí právo šaría a stát je nemá pod kontrolou. Švédi mají strach na svých školách vyvěsit státní vlajku, což je přitom tradiční záležitost. Jenže na vlajce mají kříž. Švédským dívkám je už teď bráněno nosit krátké sukně, protože se to nezdá muslimům. Můžeme se podívat do další země. Co se třeba teď děje v Itálii? Jsou zde bourány kostely, někteří si z nich dělají toalety.“

 

„A co taková Francie? Nekonečný chaos a nepořádek. Stále více se tam prosazuje muslimské právo šaría. Na její dodržování v ulicích některých měst dohlížejí muslimské hlídky. A samozřejmě také Německo, kde je to snad úplně nejhorší. Musím se vás všech proto zeptat, jestli to samé chcete v Polsku? Chcete, abychom se stali hosty ve své vlastní zemi? Vážně to chcete? Já říkám zcela jasně a otevřeně, že si něco takového nepřeji. Stejně jako celá strana Právo a spravedlnost,“ uzavřel hlavní strůjce úspěchu PiS.

Anketa

Jiří Čunek o Prague Pride: ,,Je to POCHOD SMRTI pro stát, pro Evropu, pro naši civilizaci, když stát bude tyto skupiny podporovat a uznávat jako rodiny". Souhlasíte?

94%
6%
hlasovalo: 19179 lidí

Kaczyński je trnem v oku bruselským elitám velmi dlouho a kdyby nebylo maďarského premiéra Viktora Orbána, asi by se stal, s lehkou nadsázkou, pro Brusel „nepřítelem č. 1“. Podobných vystoupení měl v polském Sejmu za poslední měsíce hned několik. Aktuálně se však Polsko vedle odmítání uprchlíků dostalo do hledáčku Bruselu díky své reformě soudnictví, podle které by členy Nevyššího soudu měli napříště nominovat ministři vlády.

Zatímco mainstreamová média se jednoznačně staví na stranu Bruselu a hovoří o „tisících demonstrantů“, samotní Poláci mají v PiS stále stejnou (vysokou) důvěru. Jak nedávno napsal šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek, straně Právo a spravedlnost se navíc daří získat si mladé voliče. A to není zdaleka vše. „PiS snižuje počty Poláků, kteří opouštějí svoji zemi a má velmi slušné ekonomické výsledky,“ konstatoval Balšínek.

Ale ani tento ryze pozitivní trend bruselským elitám nestačí. Eurokomisařka Věra Jourová minulý týden volala po zastavení dotací pro Polsko. První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans potom dokonce prohlašoval, že by Polsko mělo přijít o svůj hlas v Radě ministrů. Tento týden by mělo padnout v této záležitosti jasné slovo. Pokud by opravdu Polsko přišlo o hlasovací právo, reakce Varšavy by na sebe patrně nenechala dlouho čekat. Kritici přístupu Bruselu se obávají, že by mohlo Polsko začít uvažovat o „polxitu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman je zdravej jako řimbaba! hlásí Ringo Čech. Jděte do hajzlu, řekl si jednou

11:20 Zeman je zdravej jako řimbaba! hlásí Ringo Čech. Jděte do hajzlu, řekl si jednou

František Ringo Čech, politik, publicista a hudebník, se po dlouhé nemoci zotavil a dal krátký rozho…