Analytik Petr Robejšek v křesle hosta úterního Interview ČT24 vysvětloval nejen to, co se děje na Ukrajině. „Pojem válka tamní dění vystihuje, ale není to to nejpodstatnější,“ míní Robejšek. Na Ukrajině je podle jeho názoru podstatný střet o národní budoucnost, což je něco, co už západní Evropa tolik nezná, protože žije v zajetí konzumu. Na Ukrajině je tomu ještě jinak.
Oligarchové jako stabilizační prvek
Celý ukrajinský proces podle Robejška začal podstatně dříve, než se dnes zdá. Problém narostl v okamžiku, kdy se Evropská unie pokusila s Ukrajinou jednat z velmocenské pozice. O totéž se pokusilo Rusko a na rozdíl od EU uspělo, protože tato země má jednoho čelního představitele. U EU to neplatí. Putin logicky kráčí za naplněním ruských národních zájmů.
„Nesmíme zapomínat také na působení ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče. Janukovyč bezesporu selhal jako politický vůdce. Na celé čáře. A je podivné, že se v té situaci tak dlouho udržel u politické moci,“ míní politolog a ekonom Robejšek. Zároveň do hry o Ukrajinu vstupují oligarchové a podle Robejška tito lidé představují stabilizační faktor, protože mají ve své zemi ekonomické zájmy a stojí o to, aby se země rozvíjela v poklidu. Já se na to dívám politologicky, já se na to nedívám morálně, to bychom se nedostali vůbec nikam,“ podotkl Robejšek. V pozadí všeho dění jsou ekonomické zájmy, a na těch jsou schopni se dohodnout právě oligarchové, aspoň podle Robejška.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp