Na Ukrajině si hrají s čertem. Bývalý velvyslanec Bašta referuje o fintě, kterou na nového prezidenta vymyslel Porošenko

19.05.2019 8:58

V tomto týdnu ukrajinský parlament rozhodl o datu inaugurace nově zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského. Jak to ale nakonec dopadne? Objevily se zprávy, že Zelenskyj nemusí být prezidentem, protože příznivci Petra Porošenka a nejspíše i on sám prý protahují termín inaugurace a dostanou se pravděpodobně mimo časový limit ústavy. Na tamní dění si posvítil v komentáři na serveru Prvnízprávy.cz někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. „Ukrajinské hrátky s čertem. Skoro jako doma v Česku,“ komentuje ukrajinskou povolební situaci.

Na Ukrajině si hrají s čertem. Bývalý velvyslanec Bašta referuje o fintě, kterou na nového prezidenta vymyslel Porošenko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Inaugurace Zelenského by měla proběhnout v pondělí 20. května, tedy bez jednoho dne měsíc po druhém kole voleb. Napjatá vnitropolitická situace se však tímto kompromisním hlasováním neuklidnila, spíše naopak. Důvodem jsou rozdílné zájmy nového a odcházejícího prezidenta. Volodymyr Zelenskyj by rád hned po svém nástupu rozpustil Nejvyšší radu, rád by vypsal předčasné parlamentní volby a zároveň by tím dosáhl demise současné vlády. Podle ukrajinské ústavy na to bude mít pouhých šest dnů – od 27. 5. běží půlroční ochranná lhůta před řádnými volbami.

Jeho předchůdce a největší protivník Petro Porošenko tomu chce zabránit a zároveň se snaží o to, aby využil dosavadní silné zastoupení v Nejvyšší radě, uvádí Bašta. Ukázalo se prý, že má navíc nečekaného spojence ve frakci Občanská sebeobrana. Ta totiž podala návrh zákona, který by nově zvoleného prezidenta zbavil většiny jeho pravomocí. Zelenskyj tento návrh nazval pokusem o státní převrat.

K dovršení povolebního zmatku situaci podle Bašty vyhrotily aktivity orgánů činných v trestním řízení, zejména pak soudů. Ty momentálně již odsoudily nového prezidenta k pokutě 850 hřiven za narušení voleb, neboť Zelenskyj před urnou ukázal svůj volební lístek, aby všichni viděli, že volí sám sebe. Orgány dvakrát pozvaly k výslechu Petra Porošenka, kvůli střelbě na „majdanu“ v roce 2014 a vyšetřují ho kvůli zneužití pravomocí a nátlaku na soud v roce 2016 v kauze znárodněné Privatbanky oligarchy Ihora Kolomojského. Poměry dokresluje zahájené vyšetřování Volodymyra Zelenského kvůli zneužití státních peněz z Fondu kinematografie.

„Přiznám se, že při čtení o těchto ukrajinských problémech jsem si trochu připadal jako doma v České republice,“ podotkl Bašta s tím, že se skoro pochválil za předvídavost. „Když jsem se před lety vrátil z Kyjeva, odpovídal jsem na otázku, jaký je rozdíl mezi námi a Ukrajinou, že jedno, možná dvě volební období. Dnes už máme všechny nutné atributy: oligarchy v politice a v médiích, zástupná trestní stíhání, snahu zvrátit výsledek voleb, aktivisty chrlící trestní oznámení jako rotačka, nájemné demonstranty,“ konstatoval.

Už v průběhu příštího týdne se tedy ukáže, jakou cestou se Ukrajina pod vedením nového prezidenta vydá. Rozhodnutí má v rukou odcházející Petro Porošenko a jeho stoupenci v Nejvyšší radě. „Doufejme, že se nebude inspirovat politikou obstrukcí českého tzv. demokratického bloku,“ napsal na závěr Bašta.

Původní zdroj ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…