Na Západě by tohle Babišovi neprošlo, rozohnil se v ČT Hamáček

03.05.2017 19:04

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) usedl před kamerami České televize proti moderátorce Světlaně Witowské, aby jí ve středečním Interview ČT24 popsal, co se bude dít s Poslaneckou sněmovnou, s vládou i sociální demokracií poté, co předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil demisi kabinetu.

Na Západě by tohle Babišovi neprošlo, rozohnil se v ČT Hamáček
Foto: Archiv JH
Popisek: Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny
reklama

Hned v úvodu pořadu Hamáček konstatoval, že premiér Sobotka sice podá ve čtvrtek demisi, ale vláda skončí až k 15. květnu, po cestě prezidenta Miloše Zemana do Číny. „Schůzka s panem ministrem Chovancem byla dohodnuta ještě předtím, než tato krize začala, a my jsme se dohodli na tom, že ministr Chovanec panu prezidentovi přetlumočí stanovisko ČSSD. Pan premiér se s prezidentem setká zítra.“

Hamáček odmítl prozradit, zda Sobotka jednal se Zemanem předtím, než oznámil konec vlády. „Já jsem u toho nebyl, pokud proběhla, tak to byla schůzka mezi čtyřma očima, takže byste se musela zeptat prezidenta Zemana nebo premiéra Sobotky. Dnes na grémiu ČSSD o této schůzce nezazněla žádná informace,“ konstatoval předseda sněmovny.

„Demise vlády byla jen reakcí na to, co se dělo předtím. Pan ministr nebyl schopen vysvětlit některé otázky, při nichž ho dohnala jeho podnikatelská minulost. Začala ho vyšetřovat finanční správa a já si nedovedu představit, že by kdekoliv na západ od nás zůstal ve funkci ministr, kterého prošetřují jeho vlastní podřízení,“ připomněl Hamáček.

Finanční správě trvalo dlouho, než se „rozhýbala“ a stalo se tak až na velký nátlak sněmovny. „Já sám jsem si kladl otázku, jestli to takto může fungovat dál, a doufal jsem, že ministr financí Andrej Babiš tuto situaci vyřeší sám, ale on to neudělal,“ upozornil předseda sněmovny. Premiér na tuto situaci zareagoval tak, jak mu to dovoluje ústava, a Hamáček to respektuje.

Namísto nějakého vysvětlení učinil Babiš politické prohlášení. „On předal sněmovně politické prohlášení, ono to nic jiného nebylo podle toho, co jsem si přečetl na serveru iDNES. Až pak jsem dostal ten dopis do ruky od pana Babiše a ten dopis byl plný napadání a útoků na jednotlivé poslance,“ účtoval Hamáček s Babišem.

Osobně nepreferuje předčasné volby, jelikož by se pravděpodobně odehrály během prázdnin, což by mohl být problém jak pro voliče, tak pro politické strany, které někdy ještě nedokončily proces demokratické tvorby kandidátních listin. Přesto Hamáček svolává předsedy sněmovních klubů a těch lídrů, kteří volají po předčasných volbách, a chce se ptát, jak k volbám dospějí.

Posléze znovu zopakoval, že černého Petra má Andrej Babiš a musí leccos vysvětlit. Witowská však chtěla vědět, zda Bohuslav Sobotka nezareagoval příliš pozdě, když třeba kauza Babišovy firmy je známá už víc než rok. Hamáček poukázal na to, že lidé, kteří vyšetřují kauzu Čapí hnízdo, nepodléhají Andreji Babišovi. V případě dluhopisové kauzy je to ovšem jiné. „Ten problém nastal ve chvíli, kdy ministra financí začali šetřit jeho vlastní lidé. Tady byl překročen Rubikon,“ zopakoval Hamáček. Sám by se přitom vůbec neohlížel na preference, které se teď pro ČSSD nevyvíjejí právě příznivě, když se pohybují na hladině 12 procent.

„Sobotka obětoval svou pozici, aby zachránil politickou kulturu v této zemi,“ zaznělo dále z úst hosta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…