Na co se vymluvíte příště, na Gottwalda? Macinka naložil poslankyni ze STANu

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
24.11.2023 9:25 | Monitoring

V pondělí proběhnou demonstrace a stávky odborů proti krokům vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) je označil za nezodpovědné a nevidí k nim důvod. V pořadu Máte slovo hájila vládu poslankyně Věra Kovářová z hnutí STAN, podle které není k protestům důvod. Studená sprcha přišla nejen od šéfa odborářů Josefa Středuly, ale velmi emotivně vystoupil také politolog, šéf Motoristů Sobě Petr Macinka. Hovořil o aroganci vlády, špatné komunikaci a sepsul „trapný nekonsolidační balíček“.

Na co se vymluvíte příště, na Gottwalda? Macinka naložil poslankyni ze STANu
Foto: ČT24
Popisek: Petr Macinka v pořadu Máte slovo

Pořad byl bohatý na ostré názorové střety. Především pak mezi předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou a první místopředsedkyní Poslanecké sněmovny a poslankyní Věrou Kovářovou (STAN). Ta stávku označovala za absurdní a považuje kroky vlády za nutné a nevyhnutelné, jelikož je nutné snižovat schodky a výdaje státu. Středula uvedl, že dopady konsolidačního balíčku jsou fatální a sníží životní úroveň českých občanů. Pro ně podle něj vláda nic nedělá a sama je největším inflačním příjemcem.

Poslankyně Kovářová se v pořadu rozčilovala, že vláda jen „uklízí svinčík“, který tu nastal. „Vláda si udělala ten svinčík sama!“ zuřil odborář Středula.

Do debaty se pak vložil mezi hosty sedící politolog Petr Macinka. „Tohle, co tady sleduji, to je neuvěřitelná debata, neuvěřitelná. Já musím říct bohužel, paní Kovářová, to je arogance vlády vůči všem ostatním,“ řekl do mikrofonu na podporu odborů. Odborář Středula vyjádřil jeho slovům souhlas.

Macinka se pak na Kovářovou, která pozvedla překvapeně obočí nad tím, že by vláda projevovala aroganci, rozčílil: „Nezlobte se na mě, vy nemáte co komu říkat, že se chová arogantně,“ opřel se do političky, která skákáním do řeší oponovala, že nic takového neřekla. „Vy jste vládní strana, vy tady zastupujete vládu, máte trošku* smůlu, jo...“ pokračoval Macinka, který Kovářové poblahopřál, že je „statečná“. „Já s tím problém nemám,“ hájila se v pořadu Máte slovo poslankyně.

Politolog Macinka se následně jal Kovářové vysvětlil, jak se na vládní úrovni řeší problémy se sociálními partnery. „Vy se máte chovat tak, že máte vést dialog se sociálními partnery. Přinesli jste tu nějaký balíček, absolutně se chováte povýšenecky, vy nemáte žádného partnera, vy nerespektujete odbory, nerespektujete občany, vám je to jedno, protože máte většinu ve Sněmovně i v Senátu a stejně si to nakonec všechno prosadíte,“ nebral si servítky.

„Kdybyste ale trochu vedli ten sociální dialog, tak by možná došlo k tomu, že se odstraní jistá tvrdost v těch vašich návrzích, protože vás na ně upozorní ti, se kterými kdybyste ten dialog vedli a pak by to třeba nemuselo vést k těm stávkám, které teď budou,“ zdůraznil Macinka.

Kovářovou pak bránila moderátorka Michaela Jílková s tím, že na rozdíl od jejích vládních kolegů má skutečně odvahu přijít, na druhou stranu i to podle ní dokazuje, že ze strany vlády pokulhává komunikace i s veřejností. „Pokud důležití ministři v krizové situaci nemají odvahu a ochotu přijít diskutovat s veřejností a naopak říkají, že jsou komunikativní... Jsou komunikativní?“ obrátila se dotazem na Středulu. „Nejsou,“ konstatoval opakovaně odborář.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

grófka kovářová se zase předvedla, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 24.11.2023 10:23:21
pochytila manýry mpa což dokazovala svými výkřiky - vy už mlčte! a podobně. Je to opravdu nechutná paní bez mimiky i emocí si mele tu svou

|  28 |  0

Další články z rubriky

Ať to slyší až v Kyjevě, u Zelenského. Stížnost z fronty na velení

11:50 Ať to slyší až v Kyjevě, u Zelenského. Stížnost z fronty na velení

Vasyl Kapustej je student práv na Univerzitě Palackého v Olomouci, který dokázal ve sbírkách pro Ukr…