Na jihu Moravy vzniká staronová krajská koalice ČSSD a KDU-ČSL

30.10.2012 11:33

Na jihu Moravy vzniká staronová krajská koalice ČSSD a KDU-ČSL. Koaliční smlouva by mohla být hotova za týden. ČTK to řekli lídr sociální demokracie Michal Hašek a šéf lidovců Stanislav Juránek. Mimo vedení kraje tak zůstanou komunisté, se kterými vítězná ČSSD také jednala.

Na jihu Moravy vzniká staronová krajská koalice ČSSD a KDU-ČSL
Foto: Michal Hašek
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek
reklama

Hašek byl od ohlášení výsledků krajských voleb pro to, aby vítězná ČSSD pokračovala v "dobře fungující spolupráci" s lidovci. Tato koalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 37 hlasů. S KSČM by jich měla o dva více.

Lidovci chtějí školství

Vyjednávací týmy se dohodly, že funkci hejtmana by měl i nadále zastávat Hašek. O tom, zda bude jeho náměstkem Juránek, se nehovořilo. Čeká se na to, koho na post navrhnou lidovci. Lze ale předpokládat, že Juránek bude opět prvním náměstkem.

Změní se obsazení rady kraje. ČSSD v něm dosud měla šest míst a lidovci pět. Nově, vzhledem k lepšímu volebnímu zisku ČSSD, by měli mít sociální demokraté sedm míst a KDU-ČSL čtyři místa.

Lidovci chtějí řídit resort školství, sociální demokraté mají zájem o ekonomiku, zdravotnictví a dopravu. Vedení ČSSD chce, aby měl kraj do budoucna vždy vyrovnaný rozpočet.

Bouřlivá diskuse v ČSSD: Komunisté zůstávají v opozici

Dnešnímu jednání předcházely bouřlivé diskuze uvnitř jihomoravské ČSSD o případné spolupráci s komunisty. Hašek si nakonec prosadil, aby pokračovala spolupráce s lidovci.

Zásadním požadavkem lidovců v koaličních jednáních bylo, že KDU-ČSL nesmí být v budoucnu přehlasována v zastupitelstvu sociálními demokraty, kteří by získali pro konkrétní hlasování podporu KSČM. Na tom se vyjednavači z obou stran shodli.

Domluvou ČSSD a KDU-ČSL ale spolupráce s komunisty zcela nepadá. Sociální demokraté chtějí získat jejich podporu tam, kde se programy komunistů a tvořící se koalice zcela shodují. Vše by mělo být zakotveno ve smlouvě mezi těmito stranami.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …