Na just Wollnerovi z ČT: Haška tepali za Čínu. Ten vypnul TV a pomstil se

10.11.2020 8:14

Prezident Miloš Zeman v březnu roku 2016 sliboval, že u nás Čína jen ve zmíněném roce investuje 95 miliard korun a v dalších letech přitečou další desítky miliard. Po čtyřech letech je však jasné, že se nic z toho nesplnilo. Reportéři ČT Marka Wollnera rozebrali, jak to s čínskými sliby skutečně dopadlo. Zaznělo také jméno bývalého hejtmana Jihomoravského kraje z ČSSD Michala Haška a ten brzy vyrazil do protiútoku. „To je skutečně prasárnička,“ pustil se do Reportérů ČT.

Na just Wollnerovi z ČT: Haška tepali za Čínu. Ten vypnul TV a pomstil se
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Michal Hašek na sjezdu ČSSD
reklama

Už víme, jak neslavně dopadly sliby velkých čínských investic, které ohlašoval prezident Miloš Zeman. Z úspěšné spolupráce se mohou radovat snad jen fanoušci fotbalového klubu Slávie, který s čínským logem na dresu zažil vzkříšení. Méně známé jsou výsledky projektů, které probíhají na úrovni krajů,“ zahájil Marek Wollner reportáž.

Anketa

Bude Joe Biden dobrý prezident USA?

10%
90%
hlasovalo: 10526 lidí

Poté obrátil svou pozornost ke stavbě lázeňského komplexu v Pasohlávkách na jihu Moravy. Lázně pro asi 2 tisíce hostů měly původně stát už rok. „V roce 2015 to sliboval tehdejší hejtman Michal Hašek z ČSSD,“ zaznělo v reportáži. Ale zatím existuje jen silnice, která k lázním vede. Jinak nic.

Lázně by nakonec mohla postavit čínská firma Rise Sun, ale podle ČT o sedm let později, než bylo plánováno.

Anketa

Věříte, že islámské radikály lze převychovat?

1%
99%
hlasovalo: 12343 lidí

„Někdejší hejtman Michal Hašek sliboval, že Číňané přivezou další investice za 200 milionů euro, postaví kontejnerové překladiště v Hodoníně, nebo ve velkém nakoupí víno,“ zaznělo také v reportáži veřejnoprávní televize.

Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec prozradil, že ohledně vývozu vína bylo podepsáno memorandum, v němž se hovoří o vývozu v objemu 100 milionů korun. „Toto se určitě nepodařilo,“ upozornil.

„Michal Hašek tehdy vysílal do Číny jednu delegaci za druhou. Čas ukázal, že je z toho jenom ostuda," uvedl bývalý zastupitel Jihomoravského kraje z řad KDU-ČSL David Macek.

Reportéři ČT připomněli, že mezi lety 2014 až 2018 přiteklo do Česka jen 54 miliard, což je pouhý zlomek sumy, o které opakovaně mluvil prezident Zeman. Už v roce 2014 Miloš Zeman sliboval, že Čína investuje v Česku asi 200 miliard korun. Jen za rok 2016 to mělo být 95 miliard.

Zaznělo také, že obraz Číny ve světě poškodilo, jak na přelomu let 2019 a 2020 informovala, či spíše neinformovala o pandemické situaci v čínském Wu-chanu, kde se objevil nový typ koronaviru a odkud se rozšířil do celého světa.

Před aktivitami Číny varuje i česká Bezpečnostní informační služba. „Sliby velkých investic jsou podle ní jen zástěrka pro infiltraci do státní správy a právě regiony v tomto ohledu patří mezi nejzranitelnější,“ uvedla ČT s odkazem na tajnou službu.

Michal Hašek se rozhodl na reportáž České televize zareagovat na sociální síti Facebook a zdůraznil, že pod jeho vedením byl otevřen obrovský potenciál investic. Ale mezi lety 2016 až 2020 už nebyl hejtmanem a bylo na jeho následovnících, jak tento potenciál využijí.

Jenže tím zdaleka neskončil.

Zdůraznil také, že spolupráci s čínskými provinciemi se rozbíhala na pokyn zastupitelů, nerozhodoval o tom pouze on jako hejtman, ale i lidovci, kteří tehdy byli součástí vládní koalice.

Vyjádřil se také k projektu lázní v Pasohlávkách.

„Jednání s čínskými investory o lázeňské zóně v Pasohlávkách v době mého hejtmanského mandátu navázala na dřívější neúspěšnou snahu předchozího vedení kraje najít pro tuto oblast strategického investora. Šanci měl kdokoliv, žádná fronta zahraničních ani domácích zájemců však před hejtmanstvím nestála. Proto jednání s Číňany, kteří projevili zájem. Úvodní fáze jednání vrcholila v letech 2015-2016, poté tento projekt převzalo nové vedení kraje a dotáhlo dohodu s Číňany až k prodeji pozemků a závazku kupující společnosti lázeňský resort postavit se zádržným cca 100 mil. Kč, které propadne při nenaplnění závazku. Nechápu o jakém 7letém údajném skluzu ČT dnes v Reportérech hovořila. Pasohlávky a RiseSun jsou vlastně jediný dosud běžící projekt krajské spolupráce s Čínou v ČR v takovém rozsahu, byl dnešek něčí snahou ho rozkopat?“ otázal se.

Ohradil se také proti informacím stran možného překladiště v Hodoníně.

„Kontejnerové překladiště v Hodoníně nebyl nikdy projekt iniciovaný Jihomoravským krajem. Jeho příprava, natož realizace by si vyžádala hodně práce na místní, regionální i celostátní úrovni a na to jsem autory celé myšlenky jako hejtman upozornil při jednání na kraji na jejich žádost,“ zdůraznil.

Nakonec udeřil i na samotnou veřejnoprávní televizi.

„Musím připomenout, že je listopad 2020 a dnes hodnotit záměry z let 2015-2016 zvláště potom, kdy jsem já i jiní dnes zmínění kolegové v listopadu 2016 opustili hejtmanské pozice, je stručně řečeno prasárnička. Co pro jejich realizaci udělali naši následovníci v letech 2016-2020? O tom dnes Reportéři ČT převážně pomlčeli. Přidávám na závěr otázky pana redaktora ČT a moje odpovědi, na většinu v reportáži nezbylo místo. Jen na vysvětlenou, proč sms - byl jsem v té době v covidové karanténě,“ uzavřel.

A jak slíbil, přidal také komunikaci s redaktorem veřejnoprávní ČT.

V komunikaci mimo jiné zaznělo, že Hašek jako hejtman nedostal od BIS žádné varování před čínskými investory.

Michal Hašek promluvil o čínských investicích

Michal Hašek promluvil o čínských investicích

Michal Hašek promluvil o čínských investicích

Michal Hašek promluvil o čínských investicích

Michal Hašek promluvil o čínských investicích

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dají přednost deviantům! Foldyna sesekal Piráty kvůli LGBT. „Pitomost,“ hájila je Němcová

13:34 Dají přednost deviantům! Foldyna sesekal Piráty kvůli LGBT. „Pitomost,“ hájila je Němcová

Jaká bude letošní předvolební kampaň? Bude pořádně ostrá, nebo ospalá? V nedělní Partii Terezie Tomá…