Na místě vepřína v Letech vznikne památkový areál o historii romského holokaustu

25.08.2017 6:20 | Zprávy
autor: mp

Na místě vepřína v Letech na Písecku, který stojí v prostoru bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy, vznikne v budoucnu památkový areál. Bude připomínat historii romského holokaustu. Během diskuse v Muzeu romské kultury v Brně to řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Konkrétní podoba památníku by měla být známá zhruba za rok, píše ČTK.

Na místě vepřína v Letech vznikne památkový areál o historii romského holokaustu
Foto: David Hora
Popisek: Demonstrace za zbourání vepřínu v Letech.

Ministr zopakoval, že stát podepíše smlovu s firmou AGPI týkající se odkupu areálu v polovině září. Média spekulují o ceně v řádu stovek milionů korun. Herman zopakoval, že konkrétní částka bude zveřejněna až po uzavření kupní smlouvy. „Čísla, která se objevují v různých spekulacích, se velmi, velmi vzdalují realitě,“ uvedl.

Potvrdil, že stát po ukončení provozu vepřína objekt zboří. Následovat bude archeologický průzkum a výstavba památníku. K utlumení provozu velkovepřína má dojít na jaře příštího roku. Na přípravnou fázi projektu je tak podle ministra zhruba rok čas, do té doby by měl stát vědět, jaká bude podoba památníku. Jako příklad uvedl podoby památníku v Terezíně nebo Dachau. „Nechci malovat konkrétní šablonu, ale zhruba tímto způsobem by kultura připomínání romského holokaustu byla vedena,“ uvedl ministr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

SPD: Odhalujeme ukrajinské podvodníky

Myslíte, že jsou podvodníci jen mezi Ukrajinci, a že většinu podvodů s dávkami mají na svědomí jen oni? Ten problém se zneužíváním dávek je u nás přeci letitý a co jste udělali pro nápravu? Nebo co uděláte, teď když jste ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední den ve funkci odpálila bombu. Fauci, Wu-chan a původ covidu

19:57 Poslední den ve funkci odpálila bombu. Fauci, Wu-chan a původ covidu

Šéfka americké Národní zpravodajské služby (DNI) Tulsi Gabbardová k 30. červnu rezignuje na svou fun…