Na plné pecky: Zeman řekl prezidentovi Německa, co si myslí o migrantech

12.09.2017 12:20

Prezident Miloš Zeman přijal dnes na Pražském hradě německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Tématem hovoru byla mimo jiné i migrační krize.

Na plné pecky: Zeman řekl prezidentovi Německa, co si myslí o migrantech
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Frank Walter Steinmeier

„Jsem velmi rád, že se s panem prezidentem opět setkáváme. Pan prezident mně připomněl naše první setkání, které se uskutečnilo v roce 1999 v Bonnu, kdy jsem vykonával funkci ministerského předsedy. Velmi si vážím jeho krátké návštěvy tady v Praze,“ zmínil Zeman úvodem. 

„Kromě témat, která se týkají migrační krize, situace v Evropské unii a protiruských sankcí, jsme se soustřediili především na spolupráci v oblasti dopravní infrastruktury. Jsou zde důležité projekty spojit vysokorychlostní železnicí Prahu a Berlín a Prahu a Mnichov. Mluvili jsme také o spolupráci ve vědě, výzkumu, i v průmyslu,“ dodal Zeman.

Anketa

Půjdete k parlamentním volbám?

98%
hlasovalo: 11602 lidí

„Děkuji za přátelské přijetí,“ podotkl následně Steinmeier. „Byl jsem mnohokrát v Praze a teď je to ale poprvé ve funkci prezidenta. Témat, která jsme řešili i v minulosti, je mnoho. Velice dobře spolu dokážeme vycházet,“ poznamenal také německý prezident. 

„Musíme nacházet způsoby a prostředky migrační otázky. Evropská krize, ve které se nacházíme, souvisí i s dalšími otázkami, nejenom migrace. To, že naši britští přátelé rozhodli o vystoupení z Evropské unie, nás velmi zasáhlo. Musíme zajistit, aby nedocházelo k dalšímu rozštěpování Evropské unie,“ zmínil Steinmeier. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman se pak ještě vrátil k migrační krizi. „V otázce migračních kvót má česká vláda naprosto stejný názor jako já, takže nás nelze rozštěpit. A řekl jsem panu prezidentovi Steinmeirovi, že si dovedu představit velmi účinnou pomoc evropských zemí v zemích původu migrantů,“ poznamenal Zeman.

„Měli bychom pomáhat tam, odkud migranti pocházejí. Ale mám silné pochybnosti o slučitelnosti, nebo spíše neslučitelnosti jejich kultury, mám tím na mysli migranty evropského typu. To, že mladí zdraví muži odcházejí z těchto zemí, konkrétně zejména z afrických zemí, tak to je svým způsobem vyčerpávání zdrojů těchto zemí a tím tato migrace, nebo emigrace odsuzuje tyto země i k budoucí zaostalosti, protože když přijdou o mladé zdravé muže, tak těžko se mohou dostávat aspoň na úroveň středně rozvinutých zemí,“ sdělil Zeman.

„Lidem, kteří chtějí utíkat pryč, musíme dávat důvody, aby zůstávali ve své zemi. Evropská unie nemá zájem, aby podporovala migraci. EU musí dávat lidem důvody, aby zůstávali ve svých zemí a podporovali rozvoj vlastních států. Můžeme si pouze přát a doufat a pracovat na tom, aby tyto finanční podpory byly využity k tomu, aby ekonomika rozvojových zemí se dobře využila,“ dodal Steinmeier. 

„Rád bych poznal místa, odkud přicházejí uprchlíci do Německa, osobně je příští týden viděl a seznámil se se situací,“ také dodal Steinmeier. 

Oba muži se také příliš neshodli v tématu tykající se protiruských sankcí. „Evropská unie prodloužila sankce vůči Ruské federaci. Budiž. Spojené státy zavedly sankce proti Ruské federaci. A co se děje? Evropská unie protestuje proti americkým sankcím vůči Ruské federaci. Patrně proto, že by to ohrozilo některé energetické obchody. Připadá mi to komické. Ale řešení, a to je můj dlouhodobý postoj, vidím ve zrušení sankcí, neboť sankce ještě nikdy nikomu nepomohly,“ zmínil Zeman.

„Sankce nejsou samoúčelné. Souvisí s anexí Krymu, která byla v rozporu s mezinárodním právem,“ domnívá se Steinmeier s tím, že je důležité dělat jednotlivé kroky, které budou směřovat k vyřešení krize na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…