Na policejního prezidenta míří od společnosti Imex Group trestní oznámení

06.05.2021 11:06

V kauze Vrbětice padlo na policejního prezidenta Jana Švejdara trestní oznámení, podala ho společnost Imex Group. Podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) dal za firmu, které v roce 2014 vybuchly dva sklady munice, právník Radek Ondruš. Trestní oznámení souvisí s poskytováním informací prezidentovi republiky. Firma plánuje kvůli únikům informací dnes podat další trestní oznámení. S informacemi přišel Ekonomický deník.

Na policejního prezidenta míří od společnosti Imex Group trestní oznámení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

„Bylo zatím pouze jedno trestní oznámení na jednání policejního prezidenta, a to v souvislosti s poskytováním informací prezidentovi České republiky. Prezident republiky do médii potvrdil, že informace pro svůj projev měl mimo jiné od Švejdara. Druhé trestní oznámení směřující na jeho angažmá na schůzce s ministrem vnitra se připravuje a jeho podání předpokládám během dnešního dne. Trestní oznámení bylo podáno jménem společnosti Imex Group, která je v dané trestní věci poškozenou,“ uvedl právník Ondruš Ekonomickému deníku.
 
Policejní prezident podle textu oznámení v blíže neustanovené době roku 2020 a 2021 mohl protiprávně získat od ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, nebo od jemu služebně podřízených osob, informace z přípravného řízení trestního k případu, který je znám jako kauza Vrbětice.
 
 
„A následně přijal pozvání prezidenta republiky ke schůzce, jejímž předmětem mělo být poskytnutí podrobných informací ke kauze Vrbětice, které se poté v úterý dne 20. dubna 2021 zúčastnil a dosud veřejnosti neznámé informace o kauze Vrbětice mohl opět protiprávně předal prezidentovi republiky Ing. Milošovi Zemanovi, který je alespoň z části a navíc zkresleně následně zveřejnil dne 25. dubna 2021 ve svém projevu na TV Prima, kde mimo jiné uvedl ´ Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy Imex. Toto podezření je podle společnosti Imex zapotřebí buď vyvrátit, nebo potvrdit´ ´Člověk z Imexu, kterého policie podezřívá, že oba Rusy do areálu provezl, odmítl vypovídat na detektoru lži´,“ stojí v trestním oznámení podaném na GIBS.
 

Anketa

Pokud by se potvrdilo, že sklad ve Vrběticích vyhodili do vzduchu Rusové, byl by to pro vás akt státního terorismu?

9%
88%
hlasovalo: 19128 lidí
Policejní prezident takto podle Imexu jednal i přesto, že věděl, že není oprávněn vyžadovat od ředitele NCOZ informace z probíhajícího trestního řízení. „A ani není či nebyl oprávněn takto získané informace dále předávat jiným osobám, jako nejvýše postavený policista v České republice a osoba dříve odpovědná za činnost různých složek služby kriminální policie a vyšetřování věděl, že policejní prezident není orgánem činným v trestním řízení a není ani policejním orgánem,“ tvrdí podle Ekonomického deníku v oznámení právník Radek Ondruš.
 
Podle Radka Ondruše lze předpokládat, že na něj směřovalo více trestních oznámení popřípadě, že byl již ze strany GIBS vyzván k podání vysvětlení. Stejně tak již mohl GIBS zahájit úkony trestního řízení a začít zajišťovat podklady. „Reakce policejního prezidenta je zcela logická a odpovídá situaci. O podání trestního oznámení se musel dozvědět až nyní, kdy lze předpokládat, že o nich nevěděl v okamžiku, kdy se poprvé dostavil na uzavření jednání Poslanecké sněmovny. Druhého jednání se již odmítl zúčastnit,“ sdělil Ekonomickému deníku Radek Ondruš.
 
Firma chce ve čtvrtek kvůli únikům informací podat ještě další trestní oznámení. To má směřovat na Švejdarovo angažmá na schůzce s ministrem vnitra.
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …