Na přání premiéra Babiše již brzy vznikne komise pro analýzu klimatu

29. 6. 2019 7:00

Během několika dnů by měla vzniknout komise pro problematiku klimatu, čeští vědci by v rámci ní měli vládě poskytovat odbornou analýzu klimatu a životního prostředí, uvedla ČTK.

Na přání premiéra Babiše již brzy vznikne komise pro analýzu klimatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Po pátečním zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) to řekl novinářům její první místopředseda Petr Dvořák. Vznikne podle něj na přání premiéra Andreje Babiše (ANO) a důležitým tématem by měla být uhlíková neutralita. Na rozdíl od uhelné komise bude složena jen z vědců a odborníků.

„Česko se tak v otázkách klimatu bude moci opřít o názor lidí, kteří se tomu věnují, a posílí to funkci RVVI v systému,“ uvedl Dvořák. Bude složená pouze z vědců, kteří se tématu profesionálně věnují, a bude vědeckým zdrojem pro vládu, premiéra a ministry.

Tým komise vytvoří Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Účastníci začnou ihned po založení sbírat a vyhodnocovat informace, které poskytnou vládě.

Jedním z hlavních témat komise bude uhlíková neutralita. „Česko zaujalo realistický pohled na neutralitu ve smyslu toho, čeho je možné dosáhnout. Patříme mezi nejaktivnější země v této oblasti. Ale to, že se na věc díváme střízlivě není dáno tím, že bychom tomu nepřáli. Chceme to brát pragmaticky a ukazovat lidem reálná data a čísla, která nám má dát právě nová komise,“ řekl místopředseda RVVI Karel Havlíček.

Nápad podle Havlíčka vznikl uvnitř RVVI a na přání Babiše. „Fungujeme tak, že když se objeví významné téma, tak rada flexibilně vytvoří týmy a začíná se tomu aktivně věnovat,“ doplnil Havlíček.

Jedním z úkolů komise podle něj je také dodat perfektní data do Babišova zářijového projevu na Válném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

13:31 Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

Po nedávném vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 se zastupitelé Prahy 1 shodli na nové koalici. St…