Na pražského primátora kandiduje lidovecká celebrita s pracovní docházkou 42 procent a jedenácti funkcemi

19.12.2017 20:56

ParlamentníListy.cz se v poslední době věnují politikům, kteří mají velké množství funkcí a evidentně ne všude pracují na sto procent. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský je podle informací, které se nám podařilo zjistit, jedním z nich. Svých funkcí má v současné době jedenáct a ani to mu nestačí. Minulý týden oznámil svoji kandidaturu na primátora.

Na pražského primátora kandiduje lidovecká celebrita s pracovní docházkou 42 procent a jedenácti funkcemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Starosta Prahy 7 Jan Čižinský

Čižinský, který je také novopečeným poslancem za KDU-ČSL, ale v komunálních volbách nehodlá kandidovat za lidovce, naopak se postaví proti nim a bude hájit své vlastní politické uskupení Praha sobě.

A jaké jsou jeho aktuální funkce? Kromě starostování na Praze 7 zvládá být poslancem za KDU-ČSL, kde je také členem, ale zároveň i ověřovatelem tří sněmovních výboru. Petičního, kontrolního a výboru pro životní prostředí. Současně také působí jako předseda spolku Praha sobě a je místopředsedou pražské KDU-ČSL. Také je zastupitelem na pražském magistrátu, kde je zároveň místopředsedou výboru pro výchovu a vzdělávání, členem komise Rady pro udělování grantů Celoměstských programů podpory vzdělávání na území Prahy a členem komise Rady pro udělování grantů v oblasti volného času a mládeže.

ParlamentníListy.cz se zaměřily právě na ty funkce, které vykonává na pražském magistrátu, kde by se rád stal primátorem.

S úsměvem jde všech jedenáct funkcí zvládat líp

Podařilo se nám totiž získat neveřejné údaje o jeho účasti na výboru a komisích. Některá čísla jsou více než zajímavá. Na komisi Rady HMP pro udělování grantů v oblasti volného času dětí a mládeže mu evidentně zbývá času nejméně. Účast zde je tristních 42 procent. Například v roce 2015, kdy se komise sešla dvakrát, nebyl přítomen ani jednou. Ale ani účast na výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, kde je Čižinský místopředsedou, není ideální, činí pouze 66 procent. Tento rok se zúčastnil jednání v lednu, březnu, dubnu, červnu, srpnu a listopadu. Na jednání v únoru, květnu a říjnu se výbor musel obejít bez svého místopředsedy. Naopak stoprocentní účastí se může pochlubit pouze v komisi Rady pro udělování grantů Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města České republiky. Nutno dodat, že komise se schází pouze jednou ročně.

Že Čižinský půjde proti vlastní straně, v pondělí MF DNES potvrdil předseda pražských lidovců Jan Wolf. „Nadále zůstane členem KDU-ČSL, ale svým uskupením bude moci oslovit další část voličstva, která by jinak k volbám třeba nešla nebo nevolila naši stranu,“ řekl Wolf. Podle něj je stejně starosta Prahy 7 veřejností brán více jako aktivista než lidovec, a proto straně nesebere hlasy konzervativních voličů.

Jestli má Čižinský šanci, to se teprve ukáže. Praha je vůči zbytku republiky velmi specifická volební oblast. Stále silný je zde vliv TOP 09 a nově také Pirátů. Stabilní pozici udržuje vládnoucí ANO s primátorkou Krnáčovou. Nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že sněmovní kandidátku ODS v české metropoli zvolilo 99.182 občanů, tedy 16,22 procenta voličů. Jestli bude mít nově sdružení v této silně pravicové oblasti šanci, ukáže až čas. Prozatím to tak ovšem nevypadá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

7:51 Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

Ondřej Hejma se ve své show nejdříve věnoval Petru Fialovi a jeho plánům do budoucna. Andrej Babiš m…