Na tohle budu reagovat... Cyril Svoboda a Tomio Okamura přišli debatovat na ČT o Trumpovi, nakonec se pohádali o Rusku

13.12.2016 22:49

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO), bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a poslanec a předseda SPD Tomio Okamura v úterních Událostech, komentářích České televize debatovali o tom, jak se promění mezinárodní politika, až se funkce 45. prezidenta USA ujme Donald Trump a příštím ministrem zahraničí se zřejmě stane šéf ropného nadnárodního gigantu ExxonMobile Rex Tillerson.

Na tohle budu reagovat... Cyril Svoboda a Tomio Okamura přišli debatovat na ČT o Trumpovi, nakonec se pohádali o Rusku
Foto: David Daniel
Popisek: Tomio Okamura v Havlíčkově Brodě

„Já myslím, že v tomto případě to jednoznačně pozitivní je. Rozhodně je to správná věc z toho pohledu, že místo toho globálního ideologa, kterým chtěla být Hillary Clintonová a chtěla řídit svět, nastupuje pragmatik,“ pochvaloval si na úvod Okamura. Vezměte si, že za Obamovy vlády se bombardovalo sedm suverénních států. A Donald Trump přece sliboval, že se soustředí na domácí problémy, aby Amerika opět získala sílu, tak k tomu mu může Tillerson vytvořit podmínky,“ pokračoval šéf SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Svoboda doplnil, že se teď do všeho mnohem víc začne zapojovat obchod. I do bezpečnostní politiky.

„Je to nové. Když nastupoval Barack Obama, měl silně politický tým, očekávání vyvolal velká, ale výsledky byly slabé,“ doplnil k tématu exministr Svoboda. Do mezinárodní politiky výrazněji vstoupí obchodní vztahy, a to i pokud jde o světovou bezpečnost. Tillerson bude např. žádat, aby země NATO platily to, k čemu se zavázaly v Severoatlantické alianci. Platíte, ochráníme vás, neplatíte... Naznačil dál Svoboda.

Charanzová se vyjádřila jen velmi stručně. Podle jejího názoru svět vlastně skoro nic neví o tom, jak se bude chovat nová administrativa Donalda Trumpa, protože kupříkladu Tillerson nebyl v minulosti politikem a kromě blízkých vztahů s Ruskem se na adresu jiných států nijak zvlášť nevyjadřoval.

Okamura posléze konstatoval, že doufá v ukončení agrese vůči Rusku a v celkové zklidnění situace ve světě. V tu chvíli si vzal ovšem slovo Cyril Svoboda. „Pan Okamura tady mluví o jakési agresi vůči Rusku a já jsem si nevšiml, že by tady někdo vedl agresi proti Rusku,“ vypálil okamžitě. „Na tohle budu reagovat,“ kontroval ihned Okamura.

Musíme hájit české zájmy, hřímal Okamura. A jak to zařídíte s Čínou, ptal se Svoboda

A skutečně tak učinil. „Když nás tady NATO vyzve, abychom své jednotky přesunuli na baltskou hranici, a NATO vyhodnotí, že to riziko je pro nás Rusko, tak pro mě jako pro člověka, který cítí ohrožení spíše z jihu v podobě migrační krize, co je to jiného než konfrontační politika proti Rusku,“ konstatoval poslanec. Takováto konfrontační politika nás podle Okamury ohrožuje. Necítí se ani proruský, ani pročínský, ani proamerický, ale pročeský. Podle vlastních slov chce hájit české zájmy.

Konfrontaci podle Okamury zahájil Západ, když zavedl sankce proti Rusku. Tyto sankce nakonec vedly k tomu, že spolu Rusko a Čína začaly více spolupracovat. „Já si myslím, že bychom se měli přestat dělit na Západ a Východ a pojďme si místo toho říci, co je nejlepší pro Českou republiku,“ vyzýval před kamerami Okamura.

Svoboda kontroval, že samotná Česká republika by s Čínou nevyjednala vůbec nic. „Evropská unie má takovou váhu, že ji nelze opomenout, Českou republiku lze přehlédnout vždycky,“ upozornil Svoboda. „My už jsme přehlíženi dostatečně,“ rýpl si bleskově Okamura.

Exministr zahraničí také prohlásil, že se na zahraniční politiku nikdy nedíval jako na nutnost vybírat si mezi Moskvou a Bruselem. „To nikdy tak nebylo, to nebylo buď Brusel, nebo Moskva. Dokonce já jsem se sešel dvakrát s ministrem Lavrovem jako ministr. Jsem zastáncem dialogu s Ruskem. Samozřejmě ano,“ zdůrazňoval Svoboda. To však nic nemění na tom, že v USA a v EU máme spojence, zatímco v Rusku nebo Číně jen přátele, takže EU a USA nám jsou blíž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…