Na tradiční výstavě Země živitelka se řešilo sucho a jeho dopady

27.08.2015 21:35

Jedním z hlavních témat prvního dne 42. ročníku agrosalonu Země živitelka bylo letošní sucho a jeho dopady. Očekávají se nižší výnosy například chmele či kukuřice a brambor, naopak počasí přálo obilovinám. Prezident Miloš Zeman podpořil kompenzace pro zemědělce, jejichž úroda byla suchem poškozena. Do areálu v Českých Budějovicích dorazily tisíce lidí. Výstava, které se účastní 600 vystavovatelů, potrvá do úterý.

Na tradiční výstavě Země živitelka se řešilo sucho a jeho dopady
Foto: Archiv
Popisek: Michal Hašek a Václav Klaus na Zemi živitelce

„Říká se nám, že jsme střecha Evropy, ale ta střecha většinou nemá okapy ani sudy na dešťovou vodu,“ poznamenal prezident, který se vyslovil pro posilování schopností krajiny zadržovat vodu. Podle něj je třeba znovu obnovovat zrušené rybníky.

Kompenzace, které Zeman podporuje, by nejprve musela projednat vláda. ČR má u Evropské komise notifikovaný program, díky němuž může stát poskytnout do konce roku 2020 zemědělcům až 12,25 miliardy korun. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se o programu přemýšlí. „Napřed chceme vyčerpat všechny možnosti na evropské úrovni a potom brát peníze z národního rozpočtu,“ řekl ČTK.

Polsko svým zemědělcům pomůže

Svým zemědělcům postiženým suchem pomůže částkou 488 milionů zlotých (přes tři miliardy korun) vláda v Polsku. Ve středu o tom informovali ministr zemědělství Marek Sawicki a ministr pro administrativu a digitalizaci Andrzej Halicki s tím, že i přes nedostatek srážek není v zemi nutné vyhlašovat stav přírodní katastrofy.

Prezident Agrární komory Miroslav Toman dnes na Zemi živitelce znovu vyzval k přijetí novely zákona o významné tržní síle, od níž si zemědělci a potravináři slibují posílení své pozice v jednáních s obchodními řetězci. Těm se nelíbí postihy za zneužití tržní síly. Přáli by si naopak do novely zapracovat případné postihy i pro dodavatele. Hrozí jinak možným zdražením potravin a snížením podílu českých produktů na trhu.

Agrosalon navštívil i exprezident Klaus

Mezi hosty prvního dne agrosalonu byl i bývalý prezident Václav Klaus. Češi mohou podle něj zemědělcům pomoci hlavně nákupem tuzemských výrobků.

Země živitelka je největším průřezovým agrosalonem v zemi. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby od rostlinné a živočišné přes techniku a potravinářství až po myslivost a rybářství. Letos nebylo bienále Techagro v Brně, proto je asi podle ministra zemědělství zájem vystavovatelů větší. Sobota, jež bývá nejnavštěvovanějším dnem, patří národním dožínkám.

Potravinářská část výstavy bude zaměřena především na oceněné výrobky od regionálních výrobců, národní značku kvality Klasa a další marketingové značky. Návštěvníky čekají prodejní stánky i ochutnávky potravin.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …