Na ukrajinských úřadech v Rusku se nebude volit, takže... Bašta přináší důležité poznatky k blížícím se volbám na Ukrajině

03.02.2019 7:58

Putin, nebo Porošenko? Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se ve svém pravidelném nedělním komentáři na serveru Prvnízprávy.cz zaměřil na to, jak vyhrát ukrajinské prezidentské volby. Do jejich prvního kola za necelé dva měsíce se k 31. lednu zaregistrovalo celkem šestadvacet kandidátů. A podle průzkumů veřejného mínění došlo prý poprvé za posledního půl roku ke změně na prvním místě pomyslného pelotonu.

Na ukrajinských úřadech v Rusku se nebude volit, takže... Bašta přináší důležité poznatky k blížícím se volbám na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Dosud vedoucí Julii Tymošenkovou s nepatrným náskokem vystřídal Vladimír Zelenskij, původním povoláním komik a šoumen. Stávající prezident Petro Porošenko se posunul na třetí místo,“ upřesnil Bašta s tím, že rozdíly v ratingu prvních tří kandidátů jsou nepatrné, v rámci statistické chyby. 

Vypovídající hodnota podle exvelvyslance je hlavně ta, že Julie Tymošenková, která celou dobu měla ve srovnání se současným prezidentem dvojnásobnou podporu, náhle mírně ztrácí právě ve prospěch Zelenského a Porošenka.

Anketa

Schvalujete práci ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

6%
94%
hlasovalo: 16975 lidí
Co tedy bude hrát v prezidentských volbách rozhodující roli? „Hlasy Ukrajinců pobývajících pracovně v zahraničí, což přestavuje asi sedm milionů potenciálních voličů,“ míní Bašta. Ve prospěch Porošenka podle něj bude hrát i fakt, že v cizině se nebudou moci voleb zúčastnit občané pobývající v Ruské federaci. Na ukrajinských zastupitelských úřadech se tam hlasovat nebude.

„Pro současného prezidenta bude ideálním kandidátem pro druhé kolo voleb právě Vladimír Zelenskij,“ dodává Bašta a přibližuje, že na otázku „jakou má váš kandidát šanci vyhrát?“ v případě sympatického komika o tom byla přesvědčena jen polovina jeho podporovatelů, u Porošenka všichni jeho potenciální voliči.

Původní zdroj ZDE

„Současný ukrajinský prezident po neúspěchu s vyhlášeným válečným stavem přišel nejen s heslem ‚Porošenko, nebo Putin‘, které podprahově označuje jeho protikandidáty za ruské agenty, ale rozhodl se po svém vyslyšet volání společnosti unavené pětiletým válečným konfliktem po míru na Donbasu,“ uzavírá Bašta s tím, že Porošenko jako chytrá horákyně navrhuje „studený mír s Ruskou federací“, během kterého se bude posilovat a vyzbrojovat ukrajinská armáda. Jinými slovy slibuje, že konflikt zamrazí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek

17:28 „Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to …