Na uprchlících prý mafie vydělá víc než na drogách

05.08.2015 13:39

Na současné uprchlické vlně se dá dobře vydělat. Jakým způsobem, to podrobně popisuje server iHNed.cz.

Na uprchlících prý mafie vydělá víc než na drogách
Foto: Archiv TZ
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský navštívil uprchlický tábor na Sicílii

Imigranti, kteří putují do Evropy, totiž musí za cestu zaplatit převaděčům, jednotlivcům či organizovaným gangům. A mafie se podílejí i na chodu některých uprchlických táborů.

Z pašování uprchlíků se stal výnosný byznys. Existují odhady, podle kterých obchod s lidmi dosahuje celosvětově ročního obratu asi 26 miliard dolarů. Přitom značnou část z toho tvoří pašování uprchlíků.

Při putování pouští se pašeráci o běžence nestarají

Do Evropy proudí třemi hlavními cestami: přes Středozemní moře loděmi z Libye do Itálie, z Egypta do Řecka a pak přes Turecko do Řecka či Bulharska. Méně využívanou trasou je kvůli zvýšené ostraze hranic cesta přes Maroko do Španělska.

Do Libye cestují například Syřané přes Jordánsko, Egypt a Súdán, uvádí server s odkazem na britský list Guardian. Podobnou cestu prý podnikají i Eritrejci či lidé z jihovýchodní Asie, kteří nejprve projdou zeměmi Perského zálivu. Nigerijci, Ghaňané a Senegalci pak míří na sever Afriky přes Niger a Mali.

Při dlouhé cestě nehostinnou krajinou se převaděči o svůj náklad příliš nestarají. „Mnoho lidí zemřelo v poušti − moji bratři a také chlapeček mého strýce. A moji přátelé. Přežila jsem já a můj synovec,“ řekla prý novinářům z Guardianu mladá uprchlice ze Súdánu. Části uprchlíků dojdou peníze a uváznou v „přestupních stanicích“, jako je malijské Gao nebo nigerský Agadez.

I když se loď potopí, mafie stejně vydělá

Například doprava z Agadezu do Libye stojí 300 dolarů. Z Eritreje to může být i sedm tisíc. Pak ještě zbývá přeplout Středozemní moře. Podle Mezinárodní organizace pro migraci se za místo na lodi platí 400−1500 dolarů (jiné zdroje uvádějí až 2500 dolarů). Syřané platí více, černí Afričané méně, ale za horší místa na člunu.

Podle organizace The Global Initiative against Transnational Organized Crime stála stejná cesta před dvěma lety okolo 4500 dolarů. Ale na bezpečnějších člunech. Nyní jsou lodi často staré, nevhodné pro mořeplavbu a někdy dokonce pašeráci nechají řídit člun jednoho z nezkušených uprchlíků za převoz zdarma. Když se stane, že se loď poškodí, pašerákům to nevadí. Buď ji polopotopenou později odtáhnou k opravě, nebo ji odepíší. Prý vydělají i tak.

Část neziskovek je prý napojená na mafii

Mafii prý zajímá i provoz uprchlických táborů, a to zejména v Itálii. Jde totiž o velké peníze, stravování uprchlíků a péče o ně stojí podle listu Financial Times italskou vládu ročně 800 milionů eur.

Přitom o část se starají neziskové organizace, kterým se platí 35 eur denně za uprchlíka. Některé jsou údajně napojeny na mafii. „Je to rozšířený problém. Domníváme se, že je do toho zapleteno mnoho center (pro uprchlíky) v několika městech,“ řekla Financial Times Gabriella Stramaccioniová z italské organizace Libera bojující proti mafii.

Římský prokurátor Giovanni Salvi, který donedávna působil na Sicílii, řekl, že určité neziskové organizace jsou zapletené do využívání uprchlíků. Tyto organizace se snaží udržet běžence v táborech co nejdéle, nepustit je ven ani po začátku azylové procedury nebo údajně prodlužovat neúspěšné azylové řízení. Podle časopisu Newsweek je cílem dokonce i kapesné 2,5 eura na den, které běženci v centrech dostávají. Mohou je totiž utratit jen ve vybraných obchodech, které lze snadno ovládnout a diktovat tam ceny.

V odposlechnutém rozhovoru prohlásil Salvatore Buzzi, jenž je prý napojen na mafii, že na uprchlících se vydělává víc, než na drogách. Buzziho organizace získala zakázku na správu jednoho z největších center pro imigranty na Sicílii.

Celý text je ZDE

Zmíněný článek si přečetl také český europoslanec Tomáš Zdechovský. ,,Většina politiků, kteří hovoří o imigraci, vůbec nezná souvislosti – dávalo by do Itálie a Řecka peníze, ale vůbec se nezajímá o jejich využití. S živelnou imigrací do Evropy je prokazatelně spojená korupce a působení mafie. … V italských médiích najdete podobných článků stovky. V České republice jsme na začátku diskuse,“ uvedl Zdechovský.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…