Náčelník generálního štábu: Hranice jsou připraveny střežit stovky vojáků

20. 3. 2016 15:38

Velká část pojízdné techniky české armády je v neprovozuschopném stavu. Brzy by se to ale mělo zlepšit, ujistil v dnešních Otázkách Václava Moravce náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář. Do devíti let by se pak měl vyrovnat velký vnitřní dluh armády, který spočívá v zastaralé výstroji a výzbroji.

Náčelník generálního štábu: Hranice jsou připraveny střežit stovky vojáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náčelník Generálního štábu Josef Bečvář

Dostali jsme tisíc součástek na pandury

Václav Moravec nejprve tvrdil, že v případě některých strojů až polovina pojízdné techniky „stojí na špalcích“. Bečvář s tím až tak nesouhlasil. „Máme 107 pandurů, 30 vozidel má různé typy závad, nepojízdných je jich jen deset,“ řekl s tím, že v pátek dostal informaci, že armáda dostala přes tisíc součástek na pandury. „Je otázka několika týdnů, kdy bude dosažena provozuschopnost, kterou chceme,“ ujistil.

Bečvář také prohlásil, že česká armáda je bojeschopná. Nicméně má obrovský vnitřní dluh ve výzbroji i ve výstroji. Technika je totiž často stará 30 až 35 let. Dělostřelecké systémy jsou dokonce z roku 1977. „To je technika, která si zasluhuje výměnu,“ podotkl Bečvář.

Loni jsme neuměli utratit 1,5 miliardy

Výši vnitřního zadlužení odhadl na 460 miliard, které je třeba investovat do armády do roku 2025. Nyní by měl rozpočet ministerstva obrany stoupat každým rokem asi o 4 miliardy korun.

Moravec zmínil výrok exministra obrany Alexandra Vondry, podle kterého není ministerstvo obrany každoročně schopné utratit několik miliard korun. Bečvář upozornil, že do tendrů se mnohdy hlásí společnosti, které nemají předpoklady nakoupit techniku pro armádu. „Loni jsme neuměli utratit 1,5 miliardy. Utrácet za každou cenu nemá také smysl,“ podotkl.

Na migrační vlnu je armáda připravena

V průměru jsou stavy armády nyní naplněny na 80 %. Podle Bečváře se toto číslo během tří let zvýší na 85–90 %.

Bečvář také uvedl, že na případnou migrační vlnu je armáda připravena. Jsou pro tento případ vyčleněny technické prostředky i jednotky. Činnost policie tak může při ochraně hranic podpořit 600 až 2 700 vojáků.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po Xaverově odhalení další rána pro ČT. Poslanec Plzák se rozpovídal o pořadech Wollnera a Fridrichové

17:10 Po Xaverově odhalení další rána pro ČT. Poslanec Plzák se rozpovídal o pořadech Wollnera a Fridrichové

Poslanec hnutí ANO Pavel Plzák se v internetové televizi XTV pustil do veřejnoprávní České televize.…