Náčelník štábu povolil létání dopravních letadel CASA, závady odstraněny

13. 2. 2012 16:45

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek dnes povolil lety dopravních letadel CASA v plném rozsahu, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Letouny nesměly létat od konce října, kdy měl jeden z nich poruchu. Výrobce poté pracoval na odstranění závad. Armáda provedla od 6. února zkušební lety, které žádné závady neodhalily.

Náčelník štábu povolil létání dopravních letadel CASA, závady odstraněny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní speciál
reklama

Testovací lety měly za cíl ověřit stabilitu navigačních a radionavigačních systémů letounů. "Stroje celkem nalétaly přes 24 hodin a v průběhu ověřovacích letů nedošlo k žádnému zaznamenanému projevu nestability těchto systémů. Na základě výsledků povolil náčelník generálního štábu létání na letounech CASA C-295M v plném rozsahu a v reálném provozu," sdělila dnes ČTK Růžičková.

Jeden ze strojů měl koncem loňského října poruchu těsně před přistáním. Přestal mu fungovat navigační displej a některé palubní přístroje, následně se pak objevila závada na pravém motoru. Všechna čtyři letadla poté musela zůstat na zemi a zjišťovala se příčina problémů.

Kontrolní lety nových dopravních strojů povolil Picek na počátku února. Stalo se tak poté, co armáda převzala opravený stroj od výrobce. Poruchy se u letounů CASA objevily již v minulosti. Loni byl jejich provoz pozastaven celkem třikrát. Ministerstvo obrany už v minulosti uvedlo, že když nebudou letouny v bezvadném stavu do konce května, od smlouvy na jejich nákup odstoupí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: aš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…