Nacisté se za svá zvěrstva aspoň styděli. Profesor a docent si povídali u Radka Johna o islámu

21.04.2015 14:11

Profesor Luboš Kropáček a docent Martin Konvička mají výrazně jiný pohled na islám, ohledně nebezpečí, které pro nás představuje tzv. Islámský stát, se ale shodnou. Vyplývá to z dvojrozhovoru, který oba vzdělanci poskytli serveru exministra vnitra Radka Johna securitymagazin.cz.

Nacisté se za svá zvěrstva aspoň styděli. Profesor a docent si povídali u Radka Johna o islámu
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. vystudoval obory arabština, angličtina a afrikanistika na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2001 byl jmenován profesorem oboru Dějiny a kultura zemí Asie a Afriky. V posledních 20 letech se intenzivně věnuje vědecké práci a popularizaci témat okolo islámu.

Doc. Mgr. Martin Konvička, PhD. vystudoval systematickou biologii na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc, má doktorát ze zoologie. Kromě ryze ekologických otázek ho zajímají problémy na rozhraní vědy a společenského dění. Od roku 2009 spolupracuje s odpadlíky od islámu a s hnutím Islám v České republice nechceme.

Kropáček připouští, že politika Západu vůči muslimským zemím nevolila vždy šťastné cesty. „V muslimském prostředí by v tomto směru zazněly hlasy kritizující trvalé neřešení problému Palestinců a Bushovu vojenskou invazi do Iráku, která vedla předvídatelně k rozkladu této země,“ uvedl.

K radikalizaci muslimů přispělo ponižování ze strany úspěšnějšího Západu

To vše přispívalo k radikalizaci muslimů, ale nejen to. Přispěly k ní také pocity frustrace z vlastního zaostávání, ponižování ze strany úspěšnějšího Západu. „Rozdíly kvality života jsou dnes on-line sledovatelné na sítích a muslimům se rýsuje stále ta sžíravá otázka: Jak je to možné, když my jsme přece držiteli posledního zjevení a ryzí verze pravdy?“ vysvětlil Kropáček s tím, že tyto otázky si musí muslimové sami vyřešit.

Také Konvička připouští, že část zodpovědnosti na straně Západu určitě je, ale svádět na něj celou zodpovědnost je podle něj nemístné sebemrskačství. Upozorňuje, že Muslimské bratrstvo, jako první „moderní“ radikální skupina, vzniklo už ve 20. letech v reakci na porážku Osmanské říše. Na ponížení, které se tehdy islámu dostalo, část muslimských elit zareagovala sekularizací, snahou o modernizaci svých zemí a různými nacionalismy.

Vznik různých fundamentalistických skupin by nic neznamenal, kdyby....

Naproti tomu druhá část muslimů reagovala snahou co nejtěsněji imitovat zakladatele islámu a dosáhnout krvavé islámské utopie „revoluční“ cestou. Jenže ani vznik různých fundamentalistických skupin by nic neznamenal, nebýt několika navzájem provázaných aspektů. „Ropného boomu, který přinesl masivní zbohatnutí islámských elit; populačního boomu, kvůli kterému vedle elit existují zbídačené a snadno indoktrinovatelné masy bez budoucnosti; studenoválečná východní i západní podpora různým bojůvkám, jejíž vinou potenciální džihádisté získali zkušenosti a sebevědomí; a konečně neuvěřitelná slepota západních „vzdělaných tříd“, které ignorovaly růst fundamentalismu v islámských zemích a odmítly zavřít stavidla imigraci z dané oblasti,“ myslí si Konvička.

Problém takzvaného Islámského státu bude muset být podle Kropáčka řešen vojensky. „Je zřejmé, že letecké údery jej dokáží zadržovat, ale nikoli odstranit. Americká politika má pravdu ve snaze mobilizovat do potřebné aliance zejména muslimské státy, aby válečné střetnutí nemělo charakter války mezi náboženskými bloky,“ konstatoval s tím, že právě to by si IS přál. „Je velmi důležité stále neúnavně zdůrazňovat, že nejde o válku proti islámu a že IS není oprávněným představitelem tohoto monoteistického náboženství, nýbrž jeho maligním vředem,“ zdůraznil Kropáček.

Konvička přiznal, že jeho názory ovlivnili odpůrci islámu jako Hugh Fitzgerald, který jednoznačně odmítal intervence do islámských zemí. Ty podle něj neřešily příčinu problémů s terorismem, rozdmýchávaly situaci a současně nijak nezvyšovaly bezpečnost Západu, na který dál proudily masy imigrantů a kde pokračovalo islámské misijní úsilí.

Fitzgerald naopak doporučoval stáhnout se a soustředit na obranu, integraci či transfery muslimských menšin.

Jenže v současnosti nás fenomén Islámského státu staví do úplně jiné situace. „Ten ‚stát‘ uvedl do praxe to nejhorší z islámské doktríny, a to v plném rozsahu, a ještě se tím chlubí. Lidství tak kleslo o několik stupínků pod nejhorší zločiny nacistů – ti svá zvěrstva aspoň tajili, styděli se za ně,“ podotkl Konvička s tím, že angažovanost USA a dalších zemí proti IS je příliš malá. „Tam už pravděpodobně nezbyl nikdo normální, takže má smysl odložit rukavice a ukázat pro změnu to nejstrašnější, co umí Západ, když musí,“ prohlásil Konvička.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …