Nacistická soupiska? Stát se pokusil sečíst Romy. Zvolil poněkud zvláštní metodu

8. 9. 2017 7:22

Páteční MF Dnes informuje o tom, že si český stát chtěl zjistit, kolik na našem území žije Romů. Zvolil ovšem poněkud zvláštní metodu. Za Roma není považován jen člověk, který se k romskému etniku hlásí, ale také ten, kdo jako Rom vypadá, nebo koho jeho okolí za Roma považuje. Řadu starostů ovšem tento přístup pobouřil.

Nacistická soupiska? Stát se pokusil sečíst Romy. Zvolil poněkud zvláštní metodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před budovou vlády proběhla demonstrace na podporu lidských práv českých Romů
reklama

Při posledním sčítání lidí se přitom k romské národnosti přihlásilo jen něco přes pět tisíc lidí. Dalších sedm tisíc lidí uvedlo národnost dvojí, přičemž jedna z toho byla romská. Úředníci ovšem tušili, že v této zemi žije Romů mnohem víc. Nechali si provést nové sčítání, ve kterém nestačilo, že se k romské národnosti hlásíte, ale také na Roma vypadáte, nebo vás vaše okolí za Roma považuje. Pak jste podle státu Rom. Romem je i ten, kdo „je za Roma považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů“, stojí v příslušném metodickém pokynu.

Touto metodou dospěl český stát k závěru, že na jeho území žije asi čtvrt milionu Romů. Nejvíce jich žije v Ústeckém kraji, kde jich prý najdeme přes 68 tisíc. Každý druhý Rom z onoho čtvrt milionu žije v ghettu.

Vedení několika měst však stát tímto přístupem ke sčítání Romů rozčílil. „Takovou metodu považuji za neetickou a nemístnou,“ prohlásil náměstek primátora Liberce Ivan Langr. „Navíc při takovém sčítání nutně muselo docházet k chybám, protože neexistuje žádný typ, ideál, se kterým sčítané lidi poměřovat,“ dodal. „Je to ožehavé téma, navíc si myslím, že sčítat Romy není humánní,“ přidala se vedoucí sociálního odboru v Mostě Naděžda Krupczová. Primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera (ODS) prý úplně odmítl provést sčítání s odůvodněním, že na to nemá dost lidí.

Úřady, které dostaly sčítání na starost, však postup státu hájí. Je prý potřeba spočítat, kolik romských spoluobčanů máme, abychom jim mohli efektivně pomoct. „Netvoří se žádná nacistická soupiska,“ ohradil se mluvčí ministra pro lidská práva Michal Kačírek. „Chceme znát jen kvalifikovaný odhad, kolik Romů v krajích žije,“ dodal. Stát se chce také dozvědět, koik Romů pracuje, v jakém prostředí bydlí či jaké mají vzdělání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…