Nad populistickými argumenty prezidenta Zemana zívám, vzkazuje viceguvernér ČNB

15.03.2015 7:55

Prezident Miloš Zeman opakovaně kritizoval Českou národní banku za oslabení koruny, k němuž sáhla v listopadu 2013. Učinila tak prý proto, aby si udržela moc, oddálila tím totiž i přijetí eura, které by ČNB sebralo značnou část vlivu. Tak to alespoň vidí hlava státu. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl si však z argumentů hlavy státu mnoho nedělá, protože jsou poplatné nelogickým populistickým tezím.

Nad populistickými argumenty prezidenta Zemana zívám, vzkazuje viceguvernér ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mojmír Hampl

Příštím guvernérem České národní banky bude někdejší premiér prezidentské vlády Jiří Rusnok. Zeman oznámil záměr ho jmenovat s tím, že chce ČNB proměnit, chce napomoci přijetí společné evropské měny euro, o jejímž prospěchu nepochybují Zeman ani Rusnok. Podle Zemana ale její přijetí oddálila rada ČNB, když rozhodla o oslabení koruny, čímž se mimo jiné zdražilo zboží dovážené ze zahraničí i zahraniční zájezdy.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Hampl však tuto argumentaci odmítá. "Prezident Zeman je politik. Jeho komentáře se moc neliší od jednoduchého měnového populismu, který jsme opakovaně slyšeli po listopadu 2013. Ale v tomto smyslu nad tím zívám, protože je jasné rozdělení rolí: Centrální banka a politická elita jsou úplně něco jiného. Stejně jako bych si nenechal radit třeba u operace šedého zákalu nebo slinivky od doktora Ratha, tak bych si nenechal radit v oblasti měnové politiky od Miloše Zemana jako politika," podotýká viceguvernér.

Slova hlavy státu nemůže brát vážně už proto, že jsou nelogická. Kdyby ČNB nezasáhla, českou ekonomiku by nepříznivě ovlivnila deflace a pokles cen, při němž by ale zákazníci čekali další možný pokles a nenakupovali by. Firmy by neměly proč vyrábět další zboží, protože by se jen vršilo ve skladech, a musely by začít propouštět. V okamžiku, kdy by se tyto neblahé jevy projevily, by šly už jen obtížně řešit.

Část rozhovoru s Mojmírem Hamplem uveřejnil server Týden.cz. Celý rozhovor vyjde v pondělním vydání časopisu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rány pěstí, krev. Poslance Feriho na Moravě napadli

18:50 Rány pěstí, krev. Poslance Feriho na Moravě napadli

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se na svém twitterovém profilu svěřil se svým výletem na Moravu, který …