Nadace SYNOT senátora Valenty letos věnuje Zlínskému kraji 20 milionů

29.04.2015 11:21

Neziskový sektor ve Zlínském kraji ještě letos získá přibližně 20 milionů korun. Mecenášem je Nadace SYNOT, kterou již před 15 lety lety založil senátor a podnikatel Ivo Valenta. Právě v těchto dnech navíc nadace vyhlašuje tradiční granty, které každoročně pomáhají stovkám subjektů.

Nadace SYNOT senátora Valenty letos věnuje Zlínskému kraji 20 milionů
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Ivo Valenta
reklama

Pane senátore, proč jste před lety nadaci SYNOT zakládal?

Ten příběh je v podstatě jednoduchý. Ve chvíli, kdy se naší skupině začalo dařit, a generovali jsme první větší zisky, začalo se na nás obracet stále vice lidí s prosbou o pomoc. Jednalo se nejdříve o jednotlivce - převážně rodiče dětí, které byly vážně nemocné nebo trpěly různým typem postižení a pojišťovny jim nechtěly přispět na zdravotní pomůcky nebo dokonce léky. Samozřejmě, že jsme jim pomohli. Přibývaly ale další žádosti od různých institucí, organizací, spolků, škol, divadel, dětských domovů, nemocnic, sociálních ústavů, ale také církví, dobročinných nadací a podobně.

A těm všem jste se rozhodli pomáhat?

Ano. Nechtěli jsme samozřejmě spasit svět ani suplovat stát, to ani není možné, ale v rámci možností jsme prostředky směřovali tam, kde to bylo potřeba. A protože žádostí a podporovaných organizací bylo čím dál více, pomoc musela být organizovaná. Vznikla tedy nadace, která dala této pomoci řád. Postupně vznikly také speciální nadační granty, které jsou tematicky zaměřené a požádat si o ně může velmi široké spektrum osob nebo organizací.

Kdo tedy rozhoduje o příjemcích nadačních prostředků? Vy sám?

To určitě ne, na to bych si opravdu netroufl. Všechny žádosti posuzuje správní rada Nadace SYNOT spolu s odbornými hodnotícími komisemi.  Snahou samozřejmě je podpořit co možní nejvíce žadatelů. Například vloni jsme z tohoto důvodu původně plánovaný objem grantových prostředků navýšili a přidali navíc speciální Vánoční grant. Ten podpořil žadatele, na které se z kapacitních důvodů nedostalo v podzimním grantu. Samozřejmě ale nejde jen o „rozdávání“ peněz – pracovníci nadace také kontrolují, zda skutečně došlo k využití těchto prostředků v souladu s žádostí. Proto každý obdarovaný musí doložit, na co peníze využil.

Změnilo se nějak během doby existence zaměření nadace?

Ke změně došlo, a to v souvislosti s legislativou. Naše nadace během své existence podpořila tisíce projektů stovkami milionů korun. Proto naše pomoc mohla být směřována celoplošně. Podporovali jsme i nadace, které pečují o onkologicky nemocné nebo opuštěné děti, pomáhali jsme pečovat o naše kulturní dědictví – naší pomoci se tak dostalo například Národnímu divadlu, České filharmonii, Národní galerii a podobně. Nicméně v současné době právě změnou legislativy v oblasti loterního byznysu nadace disponuje daleko menšími prostředky než dříve, proto se zaměřuje především na podporu regionu. Bohužel v této souvislosti také musím říci, že stát nedodržel slovo a o neziskový sektor se nedokázal postarat, jak původně sliboval.

Jak tedy fungování nadace vypadá v letošním roce?

Letos nadace přichází s novými granty. Jedná se o grant sportovní, speciální a kulturní, které budou dotovány celkovou částkou 6 milionů korun. Zájemci z řad sportovních klubů, oddílů a jednot či samotní sportovci mohou posílat své žádosti o finanční příspěvek již nyní. Dalším grantem, který letos podpoří neziskový sektor na Valašsku a Slovácku, je grant speciální, který podpoří oblast sociální, zdravotní, školství a zájmové činnosti a do třetice grant kulturní, zaměřený na podporu rozvoje místní lidové kultury a dalších kulturních a folklorních projektů.  Tyto granty budou vyhlášeny na podzim. Veškeré podrobnosti zájemci najdou na webových stránkách Nadace SYNOT.

Jedná se o jedinou podporu?

To rozhodně ne, naše nadace dlouhodobě finančně pomáhá dalším významným akcím, jako jsou např. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, Park Rochus, fotbalová akademie a další.

Nemyslíte si, že podobný systém, kdy je neziskový sektor závislý na nadacích, případně soukromých firmách, je špatný? Neměl by tyto oblasti podporovat především stát?

Samozřejmě, že by se stát o tuto oblast měl postarat a jak jsem již před chvílí řekl, roli státu nechceme a ani nedokážeme suplovat. Na druhou stranu ale víme, že pomoc je potřeba. Nemůžeme a ani nechceme přece nechat žadatele bez pomoci. Například v loňském roce si grantové šeky převzalo více než 500 zástupců neziskových organizací, což rozhodně není málo. Měli jsme jim snad říci, že jim nepomůžeme, ať se obrátí na stát? Často nám navíc chodí zpětné ohlasy od obdarovaných – například formou fotografií nebo poděkování či dopisů. Když pak vidíte, jakou radost nadační příspěvek udělá například dětem v dětském domově, v nemocnicích, ve školách nebo malým sportovcům, víte, že cesta, kterou jdete, je správná.

Pomáhají Vám zkušenosti získané fungováním nadace i ve Vaší senátorské práci?

To v každém případě. Komunikací se zástupci jednotlivých organizací získávám potřebné informace o tom, s čím se který subjekt potýká a co danou oblast nejvíce trápí. Z toho čerpám také v legislativní iniciativě, a to ať už se jedná o sport, kterému je nutné zajistit stabilní zdroj financování, nebo například o folklor, který považuji za nutné osvobodit od poplatků OSA. Inspirace k mé senátorské praxi je u nás na Slovácku spousta. Věřím jen, že se v Senátu najde dostatek kolegů, kteří mi v prosazování těchto myšlenek pomohou.

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: red

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…