Nadáváním na sionisty se zvyšuje nenávist proti Židům, vadí publicistce Tydlitátové

15. 8. 2014 15:40

V posledních letech se užívání slova sionismus pojí s označením zla. Publicisté a diskutéři často tvrdí, že mají Židy v oblibě, ale nenávidí sionisty. Užívají to zejména milovníci spiknutí, levicoví aktivisté a neonacisté. Přispívají tak k fixaci nové nenávisti proti Židům. Sionisté jsou stále Židé, jak připomíná publicistka Věra Tydlitátová na serveru Prvnízprávy.cz.

Nadáváním na sionisty se zvyšuje nenávist proti Židům, vadí publicistce Tydlitátové
Foto: Redakce
Popisek: Izrael
reklama

Současní antisemité se podle Tydlitátové neliší od těch, kteří zde působili v 50. letech. Tehdy se za sionisty označovali umělci, spisovatelé a vzdělaní lidé. „Po válce se jaksi nehodilo nadávat na Židy a hnát je do lágrů, nadávalo se tedy na sionisty a popravovali se sionisté. Ovšemže nikoliv mimozemského původu. Ano, oběti bolševické šikany a zvůle včetně justičních vražd byli Židé, a občas také nežidé, kteří se s Židy přátelili a pomáhali jim,“ uvádí.

Je praktičtější vydávat bludy a touhu zničit Izrael za solidní politický postoj

Sionista byl za komunismu totéž co intelektuál. Jednalo se o nadávku. Mlčky se předpokládalo, že sionistou je potenciálně každý Žid. Stejným myšlenkovým pochodem se podle Tydlitátové řídí také dnešní demagogové.

Celý článek ZDE.

„Je praktičtější vydávat své paranoické bludy a touhu zničit židovskou vlast za solidní politický postoj a nebýt považován za rasistu. Tak se stává, že kritika sionismu je salonhäfig, zatímco nadávání na židáky by prošlo jen stěží a znamenalo by společenskou sebevraždu,“ vysvětluje publicistka.

Evropští Židé se mnohokrát v historii přesvědčili, že antisemitismus není mrtvý

Tydlitátová připomíná, že kořeny sionismu tkví už ve středověku, kdy židovské obyvatelstvo toužilo po návratu do izraelské země. Politický sionismus je pak jedním z mnoha národních, kulturních a politických hnutí 19. a 20. století. Stejným hnutím bylo také české národní obrození.

Evropští Židé se ale v průběhu historie přesvědčili o tom, že antisemitismus není mrtvý a že se vynořuje vždy, když to nikdo nečeká. Tydlitátová připomíná Dreyfusovu aféru ve Francii nebo hilsneriádu u nás.

Sionismus má stejné stavební kameny, z nichž byl vybudován také český národ

„Není divu, že tyto skandály alarmovaly také evropské židovstvo a dodaly argumenty národnímu hnutí,“ tvrdí publicistka a dodává: „Idea svobody, bezpečnosti, autonomního národa, vlastního živého jazyka, vlastní kultury, politické autonomie, to jsou stavební kameny novodobého sionismu. Jsou to stejné stavební kameny, z nichž byl postupně budován národ český, slovenský, irský a mnohý další z těch, které prošly podobným vývojem: Ocitly se na pokraji asimilace a vzepřely se zapomnění.“

Nikdo nezpochybňuje české národní obrození, ale sionismus je znovu a znovu skandalizován. „Zejména se různým krasoduchům zdá ohavné, že si moderní Židé svůj těžce vytrpěný stát o velikosti Moravy chtějí bránit a účinně brání před zničením,“ uzavírá Tydlitátová svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…