Nadáváš lidem na internetu? Abys nešel sedět... Bradáčová radí policii

03.01.2022 14:08

„Policie musí daleko více než dosud vyhledávat v prostoru internetu a reagovat na trestné činy, které se tam projevují. Být aktivní,“ nabádá policii v rozhovoru pro SeznamZprávy.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, aby se více zaměřovala na nenávistné výroky na internetu, které dle ní již často naplňují trestné činy výtržnictví. Určitou roli „kvůli osvětě“ by prý měl sehrát trestní postih.

Nadáváš lidem na internetu? Abys nešel sedět... Bradáčová radí policii
Foto: Repro ČT24
Popisek: Vrchní státní zástupkyně v Praze, Lenka Bradáčová

Anketa

Počíná si premiér Fiala ve své funkci dobře?

3%
91%
hlasovalo: 27091 lidí
Bradáčová v rozhovoru pro SeznamZprávy.cz shrnula, že státní zastupitelství v uplynulém roce čelí zvýšenému množství různých verbálních útoků mířených na orgány veřejné moci, vládu, hygienu či Parlament kvůli jejich postupu během pandemie. Jejich řešení se už dokonce dotýká i jejího úřadu. „Některé z nich jsou kvůli obsahu a intenzitě prověřovány jako vyhrožování teroristickým trestným činem, proto se tím už zabývá i Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedla.

Na internetu se podle ní šíří celá řada trestných činů, které mají nenávistnou pohnutku, ať už se to týká sociálního zařazení, víry, etnika, ale také výtržnosti. „Vulgarismy, hrubé výroky, urážky na adresu jednotlivců jsou už takové intenzity, že podle mého názoru trestné činy výtržnictví naplňují a státní zastupitelství se do budoucna bude této problematice věnovat,“ avizuje vrchní státní zástupkyně.

Podle Bradáčové je možné, že pomluvy a vulgarity do veřejného prostoru přinesli i někteří politici a právě na chování elit se odvolávají i samotní pachatelé. Pachatelé si prý kromě toho často za svými výroky při vyšetřování nestojí a snaží se tvrdit, že účty na sociálních sítích nejsou jejich.

Za vzestupem stojí podle státní zástupkyně rozmach sociálních sítí. „Dříve veřejné sdělovací prostředky v rámci takzvané odpovědné žurnalistiky, redakční politiky, z veřejného prostoru v dobrém odfiltrovaly hlouposti, fake news. Dnes může být de facto každý novinářem amatérem, který sděluje celou řadu informací, neověřených, nepravdivých. A je zvláštní, kolik lidí je ochotných těmto novinářům amatérům naslouchat a sdílet jejich názory s dalšími lidmi. Od lékaře amatéra by nikdo operovat nechtěl,“ míní.

Bradáčová očekává, že o vynesení konkrétních trestů pro pachatele by se měli lidé co nejvíce dozvídat. „Budou tak vědět, která jednání v prostoru internetu dovolena nejsou, protože ubližují druhým, a která jsou postihována, protože dovolena být nemohou.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypněte tu kameru! Langšádlová sklidila ostudu. Nepříjemné

9:31 Vypněte tu kameru! Langšádlová sklidila ostudu. Nepříjemné

Jak to udělat, aby se mohlo říct, že nejlepšími ministry Fialovy vlády jsou Ivan Bartoš a Mikuláš Be…