Nadnárodní korporace nesmí mít vliv českou legislativu, znělo dnes Strahovem

08.04.2019 14:07

Zhruba třicet vozů taxi se dnes dopoledne sjelo na parkovišti na pražském Strahově k protestu proti novele zákona o silniční dopravě, která podle nich vychází vstříc alternativním poskytovatelům taxislužeb typu Uber či Taxify, píše ČTK.

Nadnárodní korporace nesmí mít vliv českou legislativu, znělo dnes Strahovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Taxi, ilustrační foto
reklama

Následně se průvod asi čtyř desítek lidí vydal pěšky na Malostranské náměstí, kde taxikáři přečetli dvě prohlášení, jedno adresované vládě a druhé americkému velvyslanci. Novelu zákona schválila vláda a nyní ji bude projednávat Parlament. Vozidla taxislužeb by podle ní už nemusela mít taxametr ani střešní svítilnu, ruší i zkoušky z místopisu.

Podle Martina Běhounka ze Sdružení českých taxikářů vyšla novela z meziresortního připomínkování v podobě, která bude znamenat zásadní deregulaci oboru. „Jsme proti tomu, aby nadnárodní korporace měly vliv na národní legislativu v zásadě takový, že je jim šitá na míru,“ uvedl. Dodal, že zástupci taxislužeb se přípravy novely účastnili, ale výsledek jde naprosto proti jejich návrhům a zájmům. Protest byl podle sdružení koordinován s taxikáři z Polska, kde se rovněž připravuje nová zákonná úprava taxislužeb.

Řidiči se na Strahově začali scházet v 9:00 a kolem 11:00 se průvod asi čtyřicítky lidí vybavených transparenty vydal do centra města. Účastníci protestu prošli za doprovodu policie přes Malovanku kolem Hradu na Malostranské náměstí, kde přečetli dvě prohlášení, jedno pro českou vládu a druhé pro amerického velvyslance. Akce se zúčastnili hlavně řidiči z Ostravy, Plzně a dalších měst. Taxikáři z Prahy prakticky nedorazili, za což si od kolegů vysloužili kritiku.

Taxikářům se na novele nelíbí zejména zrušení možností měst zavádět regulace taxislužeb, zrušení profesních zkoušek a zrušení povinnosti mít taxametr. Tato opatření budou podle nich znamenat chaos a existenční potíže pro desítky tisíc českých řidičů, které může nahradit levná pracovní síla ze zahraničí, čímž utrpí i kvalita nabízeních služeb. „Trend je takový, že taxislužba se liberalizuje, což jde proti čtyřiceti nebo padesáti letům zkušeností,“ řekl Běhounek. Podle něho by měly být taxislužby naopak přísně regulovány, aby tuto práci mohli vykonávat jen školení profesionálové.

Ministerstvo dopravy za návrhem stojí. „Prioritní je pro nás ochrana občanů proti předraženým taxislužbám, a proto chceme umožnit legálně využívat i mobilní aplikace bez nutnosti použití taxametru,“ uvedla mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Novela také podle ní nově umožní efektivnější obranu cestujících například před předražením. Má chránit i podnikatelské prostředí možností postihnout správními prostředky řidiče a poskytovatele služby, což je nyní komplikované.

Podle Běhounka taxikáři nepředpokládají, že se jim podaří dosáhnout přepracování novely. Apelují alespoň na poslance, aby předložili pozměňovací návrhy, které podle nich problematické body odstraní.

Dnešní protest kritizoval regionální manažer firmy Bolt (dříve Taxify), podle kterého jde o prosazování politických cílů skupiny, která se snaží zabránit schválení moderního zákona. I podle Ondřeje Krátkého z Liftaga jde novela správným směrem, nelíbí se mu nicméně vypuštění pravomoci měst pořádat a upravovat zkoušky pro taxikáře. To kritizoval i pražský magistrát.

V Praze podle údajů magistrátu působí 9800 taxikářů, další skoro 3000 šoférů jezdí pro Uber a Taxify. Proti alternativním taxislužbám v minulosti taxikáři protestovali opakovaně. Začátkem loňského roku s cílem poukázat na nerovné podmínky v únoru uspořádali čtyři pomalé jízdy Prahou, kdy stovky aut blokovaly dopravu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…