Nahlédněte do Říše středu. Zpravodajka ČT v Číně popsala své zážitky

30.03.2016 19:18 | Zprávy
autor: mp

Když se v Číně přestěhujete do sousední oblasti, nesmíte tam děti posílat do školy a nemáte v novém bydlišti nárok na zdravotní péči. Dokud o tom nerozhodnou úřady. A ty někdy rozhodují velmi pomalu. I to je Čína, druhá nejsilnější ekonomika světa. Číňany prý nezajímá pojetí lidských práv, jak ho vnímáme na Západě. Chtějí se mít dobře, jsou ochotni proto hodně pracovat a někdy se dokonce upracují k smrti.

Nahlédněte do Říše středu. Zpravodajka ČT v Číně popsala své zážitky
Foto: Hana Brožková
Popisek: Poslední den čínského prezidenta Si Ťin-pchinga strávený v Praze. Ve tři hodiny odpoledne odletěl na jaderný summit do Washingtonu

Zpravodajka České televize v Číně Barbora Šámalová: „To samozřejmě není spontánní akce. To je pečlivě připravená akce, pravděpodobně organizovaná čínskou ambasádou. V každé té skupině byl nějaký tajný policista či rozvědčík, který tuto skupinu řídil,“ poznamenala. Mně to připomíná mé dětství, kdy nás před rokem 1989 vyvedli ze školy a museli jsme vítat třeba severokorejského vůdce.

V Praze měli především za úkol zakrýt tibetské vlajky, zakrýt protesty, aby o nich neinformovala média. Kdyby se někdo v Číně procházel na ulici s tibetskou vlajkou, pravděpodobně by byl zadržen a bylo by na něj vytvořeno obvinění z rozvracení státu nebo nějaké podobné.

Co chce obyčejný Číňan?

Průměrný Číňan se snaží, aby přežil. Aby mohl dát peníze dětem, rodičům, aby mu zbylo něco na důchod. Pokud jde o bohatšího Číňana, tak ten usiluje o to, aby mohl cestovat, aby mohl děti poslat na prestižní vysoké školy a tak podobně. Sami Číňané vůbec nechápou, proč se svět tolik zajímá o Tibet. Pro ně je to zaostalá část země. Lidská práva, jak je chápeme na Západě, Číňany v podstatě vůbec nezajímají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

11:30 Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

Letní prázdniny ještě nezačaly, ale doprava v Praze už kolabuje. Rozsáhlé opravy, uzavírky a omezení…