Nakažení lékaři? Už nejsou. Byli očkováni

17.03.2021 8:51

Vláda Andreje Babiše (ANO) vyhlásila na tři týdny tvrdý lockdown s řadou přísných omezení, která mají skončit 28. března. Jenže teď už je jasné, že po 28. březnu žádné velké rozvolnění nepřijde. Ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek ve vyjádření pro deník Právo poznamenal, že skutečný zlom v boji s epidemií by mohl přijít až v polovině dubna. Přidal také jednu jednoznačnou informaci k očkování.

Nakažení lékaři? Už nejsou. Byli očkováni
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Ladislav Dušek

Ladislav Dušek má za to, že v Česku přijatá opatření do jisté míry zabrala a napomohla tomu, že během března koronavirová čísla raketově nerostou. To je podle něj jednoznačně pozitivní zpráva.

„Tento týden jsme ale ve stále velmi rizikovém bodě zlomu,“ varoval jedním dechem Dušek s tím, že počet pacientů v nemocnicích je stále nebezpečně vysoký. „Kalkulujeme s tím, že v dalších dnech proběhne ještě 6 až 7 tisíc nových hospitalizací. Podle optimistických scénářů se to otočí k lepšímu spíše příští týden a dál,“ dodal Dušek.

Zásadní obrat k lepšímu podle něj nastane, až se projeví efekt naočkování starších občanů, což by se mohlo začít dařit od druhé poloviny dubna. Na naočkovaných lékařích a zdravotních sestrách se podle Duška jednoznačně potvrzuje, že očkování člověka chrání.

„Nakažených lékařů jsou jen jednotky denně. ... Zpráva, že vakcinace člověka chrání, je jednoznačná. ... Po první dávce očkování evidujeme 2,4 procenta nově nakažených,“ zdůraznil Dušek s tím, že se lidé nakazili těsně po prvním očkování, kdy si ještě tělo nevytvořilo dost protilátek. „Po druhé dávce očkování jsou nákazy velmi vzácné, zhruba 0,2 procenta,“ doplnil.

Nakonec upozornil, že v roce 2021 narůstá počet pacientů mladších padesáti let, kteří končí na jednotkách intenzivní péče. Podle Duška sice nejde o tisíce případů, ale je to nárůst natolik významný, že je třeba brát ho v potaz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

9:49 Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

Osm let práce Andreje Babiše v číslech. Ta má premiér rád, protože se nedají okecat. Na svém faceboo…