Nákladní doprava do ciziny v pololetí klesla o čtvrtinu

06.10.2019 21:00

Nákladní silniční dopravu v Česku stále více drží vnitrostátní přeprava. Dopravci v pololetí přepravili celkem 226 milionů tun zboží, přičemž domácí přeprava tvořila téměř 94 procent. Mezinárodní doprava meziročně poklesla o čtvrtinu na 14 milionů tun materiálu. Vyplývá to ze statistik Ministerstva dopravy. Dopravci tento týden jednali o situaci na trhu s premiérem Andrejem Babišem (ANO), o možných opatřeních budou dále jednat s Ministerstvem financí.

Nákladní doprava do ciziny v pololetí klesla o čtvrtinu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ilustrační foto

O mezinárodní zakázky připravují tuzemské firmy podle dopravců zejména konkurenti z východu, kteří mají často nižší ceny. Několik let klesající dopravní výkony firem pak podle sdružení Česmad Bohemia přinášejí výpadky i státním financím. Loňský 20procentní výpadek podle nich znamenal ztrátu zhruba pěti miliard korun pro stát.

Podle dopravců by situaci pomohla například částečná vratka spotřební daně z nafty. Ta by podle sdružení pomohla českým firmám a motivovala i tranzitující zahraniční dopravce k nákupu pohonných hmot v Česku. Ti podle dopravců v současnosti kromě mýtného našemu státu nepřinášejí žádné peníze. „Pokud by u nás natankovali, výnos pro stát by z nich byl osminásobný,“ uvedlo sdružení.

Jeho zástupci se kvůli tomu tento týden sešli s premiérem a ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO). „Jsem rád, že jednání bylo konstruktivní, premiér řešení prohlubující se krize českých dopravců nasměroval k ministryni financí, se kterou se budeme chtít co nejdříve sejít,“ uvedl prezident Česmadu Josef Melzer.

Dopravci se s premiérem bavili také o návrhu na rozšíření nedělního zákazu jízdy kamionů. Ten by měl mimo jiné pomoci s nedostatkem parkovacích míst pro kamiony. Rozšíření zákazu by však podle dopravců ohrozilo zakázky dopravních firem z Moravy a situaci s parkovacími místy by nevyřešilo. Sdružení se proto zavázalo předložit alternativní plán.

Dopravní firmy tak stále více musejí spoléhat na domácí trh, přepravy na něm proto v posledních letech rostou. V pololetí kamiony přepravily 212 milionů tun, meziročně o téměř 20 milionů tun více.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…