Nákladové nádraží Žižkov je opět památkou. ČD se rozhodnutí nelíbí

08.03.2012 16:21

Ministerstvo kultury rozhodlo, že hlavní budova Nákladového nádraží Žižkov v Praze je kulturní památkou. Rozhodovalo se o tom opakovaně na popud exministra Jiřího Bessera. Navíc je možné, že se budova využije jako sídlo filmového archivu.

Nákladové nádraží Žižkov je opět památkou. ČD se rozhodnutí nelíbí
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Ministerstvo kultury rozhodlo, že pražské žižkovské nákladové nádraží je přece jen kulturní památka. Zatím je ale rozhodnutí nepravomocné a společnost Žižkov Station Development hodlá podat rozklad. Společnost tvoří České dráhy a Sekyra Group. „Do poloviny příštího týdne máme čas, abychom se vyjádřili,“ sdělil předseda představenstva Leoš Anderle deníku Právo.

Nádraží se na podnět Národního památkového ústavu už jednou památkou stalo, jenže tehdy rozhodnutí napadly České dráhy, patří jim totiž pozemky. Tehdejší ministr Jiří Besser proto nechal památkáře rozhodovat znovu. Podle Anderleho však památkáři neřešili připomínky, které Besser vznesl.

Pokud by se nádraží nestalo památkou, pokračovaly by developerské plány. Podle nich měla budova ustoupit nové čtyřproudé Jarovské spojce. Následně by okolo vznikla čtvrť pro 15 tisíc obyvatel. Ačkoliv si odborníci pochvalují industriální architekturu nádraží, developer dál tvrdí, že budova nemá využití.

S tím experti souhlasí, ale z jiných důvodů. „Je nevyužitelná možná proto, že využití nechceme najít,“ uvedl Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT.

K tomu se nyní objevily spekulace, že by zde mohlo být sídlo filmového archivu, tudíž investor by se našel. „Mohl by jím být Národní filmový archiv, tedy státní instituce. Debata se tedy posouvá hned o dvě úrovně výš,“ prohlásil Matěj Stropnický ze sdružení Tady není developerovo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…