Nakopeme Rusko do zadku, padlo na bezpečnostní konferenci v Mnichově od senátora USA

20. 2. 2017 11:24

V Německém Mnichově se na každoročně pořádané bezpečnostní konferenci sešli politici a bezpečnostní experti, aby prodiskutovali měnící se světové geopolitické klima. Hlavním tématem diskusí byla nová prezidentská administrativa Spojených států. Rusko stále v pozadí, informuje BBC.

Nakopeme Rusko do zadku, padlo na bezpečnostní konferenci v Mnichově od senátora USA
Foto: Twitter DJT
Popisek: Prezident USA Donald J. Trump se svým viceprezidentem Mikem Pencem
reklama

Americkou prezidentskou administrativu na mnichovské konferenci reprezentoval viceprezident Spojených států Michael Pence, který tuto příležitost využil k tomu, aby všechny přítomné zástupce západních států ujistil v tom, že Spojené státy i nadále podporují NATO.

„Spojené státy plně podporují Severoatlantickou alianci a transatlantickou spolupráci,“ uvedl na konferenci Pence.

Michael Pence zároveň ovšem nezapomněl upozornit na povinnost členských států NATO plnit své finanční závazky vůči Alianci.

„Dovolte mi, abych se na toto téma vyjádřil naprosto zřetelně. Prezident Spojených států od našich spojenců očekává, že dodrží své slovo a splní své závazky; pro většinu to bude znamenat, že budou muset začít dělat více,“ zdůraznil.

„Tento výrok se setkal se zdrženlivým potleskem, což je známkou toho, že mnoho Evropanům se nelíbí šikana ze strany Trumpova Bílého domu,“ píše BBC.

Již předtím ve svém výstupu německá kancléřka Angela Merkelová zmínila, že výdaje na zbrojení nejsou jediným měřítkem odhodlání Evropanů zajistit vlastní obranyschopnost.

Německá kancléřka promluvila o významu mezinárodních institucí, jako jsou Evropská unie a Organizace spojených národů. V samém závěru svého proslovu se německá kancléřka zamyslela nad novou politikou Spojených států, která Ameriku staví na první místo.

„Budeme i nadále schopni spolupracovat, nebo se navrátíme zpět k politice založené na sledování pouze svých vlastních zájmů?“

Politika Spojených států vůči Ruské federaci prý zůstane i nadále beze změny. Generál Mattis nedávno prohlásil, že Rusko musí respektovat mezinárodní právo. Toto tvrzení na mnichovské konferenci Pence potvrdil.

„Spojené státy budou i přes to, že se s Moskvou snaží nalézt společnou řeč, od Ruska i nadále vyžadovat, aby plnilo své závazky,“ uvedl Pence.

„Ruští zástupci po většinu času konference sledovali vnitřní dialog členských států Severoatlantické aliance zpovzdálí. Zdálo se, že na konferenci přijeli pouze jako diváci. Ruský ministr vnitra Sergej Lavrov zopakoval známé fráze o tom, že NATO je organizací, která patří minulosti,“ píše BBC.

Zajímavým výrokem ozdobil setkání republikánský senátor z Jižní karolíny Lindsey Graham. „Rok 2017 bude rokem, kdy nakopeme Rusko do zadku,“ sdělil Graham, který vystupuje za zavedení dalších sankcí proti Rusku, zúčastněným světovým lídrům.

Jednou ze zajímavostí, kterou konference přinesla, byla náhlá změna programu na nedělní ráno, kdy spolu v rámci panelové diskuze měli na stejném podiu stanout izraelský ministr obrany Avigdor Liberman a ministr zahraničí Íránu Javad Zarif.

Organizátoři konference panelovou diskuzi nečekaně zrušili a nahradili ji jednotlivými proslovy zmíněných politiků. Vše bylo nakonec zorganizováno tak, aby se íránský a izraelský politik vzájemně nesetkali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…