Nálož Zemanovi od Bakaly: Alkoholik, nevychovanec, bolševické manýry...

19.10.2015 10:41

Proč prezident Zeman a jeho suita stále častěji používají pojem „pražská kavárna“? Redaktor časopisu Respekt Marek Švehla se tomuto tuzemskému fenoménu podíval na zoubek a hlásí – vím, čeho se Zeman bojí! Komentátor Filip Rožánek si na to v Hospodářských novinách povzdechl, že Zeman už jiný nebude. Oba zmíněné tituly patří do mediálního portfolia miliardáře Zdeňka Bakaly.

Nálož Zemanovi od Bakaly: Alkoholik, nevychovanec, bolševické manýry...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák
reklama

Švehla v Respektu poukazuje na to, že Miloš Zeman svojí rétorikou ze všech sil vytváří a opečovává obraz veřejného nepřítele, což je prý úkaz, který jsme tu měli naposledy před rokem 1990. Bolševici prý též o svých kriticích mluvívali jako o samozvancích a ztroskotancích.

Konflikt, který při tom prezident vytváří, je dle redaktora Respektu odvěký recept, v němž vynikají ti, kteří mají zásadní problém v normální politické soutěži. Proto vytvářejí obraz veřejného nepřítele, na kterého se dá všechno shodit, vymluvit se, udržovat své příznivce v neustálém napětí a současně je stmelovat vědomím, že prezident jejich jménem vede boj.

I Zemanovy řeči o pražské kavárně se prý objevují hlavně v čase, kdy má problémy. „Projevuje se jako alkoholik neschopný přijít střízlivý na odemykání síně s korunovačními klenoty. Vulgární nevychovanec, jehož se rádio bojí pustit v přímém přenosu. Pomocník proslulé ruské propagandy, který bez zábran memoruje její lži. Cynik, který nezakrytě ignoruje pravidla, jež se v prezidentském slibu zavázal dodržovat,“ vypočítává Švehla.

Redaktor Respektu také upozorňuje, že prezidentem a jeho pomocníky stvořený veřejný nepřítel je koncept, který má vágní obrysy a tak se pod něj dá schovat všechno, co se prezidentovi nehodí. Bránit se proti němu je však prý velmi těžké.

„Nejlepší obranou je o záměrech prezidenta s bolševickými manýry a se zálibou v rozdmýchávání nenávisti vědět, rozumět jim a v rámci možností s nadhledem odkrývat, jako to předvedly trenky coby prezidentská standarta nad Hradem. Jak po téhle akci dokázaly prezidentovy praskající nervy, ironie a zesměšnění jsou věci, které Zemana ukazují bez trenek, a on se jich proto nejvíc bojí,“ míní Švehla.

Buřty, pivo a nenávist

Filip Rožánek v Hospodářských novinách dodává, že prezident Zeman by po letech ve vysokých funkcích měl umět reagovat na kritiku asertivně a zároveň elegantně. To, jak si poradit při konfrontaci s křiklouny prý navíc bývá mezi prvními lekcemi mediálních poradců.

„Dobrý znakem skutečných osobností je velkorysost. Od Hradu však velkorysost čekat nejspíše nemůžeme. Nabídka Miloše Zemana je pořád stejná: jenom buřty a pivo a nenávist,“ soudí Rožánek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo Jakuba Železného: Vrací se mu další konflikt v ČT

11:27 Peklo Jakuba Železného: Vrací se mu další konflikt v ČT

„Tohle nepřipustím! Nebudete urážet Václava Havla!“ Po internetu koluje starší video, v němž během ž…