Naočkovat malé děti? Velký pozor. Jasný názor. Prymula, ale i Němci

03.12.2021 12:28

Je třeba proti covidu očkovat i malé děti starší pěti let? To je další z koronavirových otázek, na kterých se odborníci neshodnou. Zatímco mikrobiolog Peter Šebo nebo prezident České lékařské komory Milan Kubek očkování dětí doporučují, někdejší sportovec a lékař Lukáš Pollert se staví proti tomu. A není sám. Také šéf německé Stálé očkovací komise (STIKO) Thomas Mertens prohlásil, že sám by zatím své děti očkovat nedal. Zde je důvod.

Naočkovat malé děti? Velký pozor. Jasný názor. Prymula, ale i Němci
Foto: Jovanmandic
Popisek: Očkování dítěte

Anketa

Má Miroslav Kalousek šanci stát se prezidentem České republiky?

2%
96%
hlasovalo: 14376 lidí
Nemoc covid-19 sužuje svět už déle než rok a půl a po celý rok a půl se vedou debaty o tom, jak se k ní stavět. Vyhlašovat lockdowny, nebo nechat lidem volnou ruku? Očkovat dobrovolně, nebo povinně? A co očkování malých dětí? Ani v této poslední otázce se odborníci neshodnou.

Mikrobiolog Peter Šebo či prezident České lékařské komory očkování dětí doporučují.   

V tuto chvíli by Šebo povinné očkování zavedl pro děti starší dvanácti let. Až bude schválena vakcína i pro děti starší pěti let, nařídil by povinné očkování i jim, pravil v rozhovoru pro server iDNES.cz

Proč byl tak striktní? Stačí se prý podívat na čísla, která říkají, že máme asi 1,2 milionů dětí do 12 let a i kdyby jen jedno procento z nich mělo těžký průběh covidu s hrozícími dlouhodobými následky, bude to problém. Proto by všichni rodiče měli vzít rozum do hrsti a měli by nechat očkovat své děti. Sám má vnučky, jednu sedmiletou, jednu čtyřletou a nechal by očkovat obě, v zájmu ochrany zdraví obou holčiček.  

Prezident ČLK Milan Kubek v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT minulý týden upozorňoval, že jen během listopadu ve spojitosti s covidem zemřely 3 děti.

„Já prosím rodiče, aby nechali své děti očkovat, protože dávno neplatí, že covid děti neohrožuje. Zejména je to ta delta mutace. Máme 40 dětí v nemocnicích, 11 leží na JIP, 14 dětí potřebuje průtokový kyslík a pět dětí zemřelo, z toho tři během listopadu,“ bil na poplach Kubek.

Naproti tomu Lukáš Pollert, známý kritik covidových restrikcí, se postavil jasně proti očkování malých dětí. Opřel se přitom o slova exministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly, který dal najevo, že s očkováním dětí by počkal. Počkal by např. na nové vakcíny, jako je Valneva, kterou teď posuzuje Evropská léková agentura.

Lukáš Pollert promlouvá

Přidal i stanovisko šéfa německé Stálé očkovací komise (STIKO) Thomase Mertense. Také on dal najevo, že by své děti teď očkovat nenechal. Server Echo24.cz upozornil, že Martens má za to, že vážné průběhy nemoci covid-19 jsou vzácné, zatímco dopady na očkování dětí starších pěti let prozatím nejsou zmapovány. Martens zmiňuje např. možné záněty srdečního svalu.

Lukáš Pollert promlouvá

„Důvodem je podle něj především nedostatek informací o snášenlivosti vakcíny ve věkové kategorii pět let až jedenáct let. Mertens dodal, že by ho zatím nepřesvědčilo ani to, že by EMA schválila očkování zmíněné kategorie a označila ho za bezpečné,“ napsal server.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporné. Kalousek naložil Pirátům. Za to, co mu provedli

9:21 Odporné. Kalousek naložil Pirátům. Za to, co mu provedli

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který vážně zvažuje kandidaturu na prezidenta, se ve č…