Nápad Dobeše na financování škol cupuje Chládek z ČSSD

08.09.2011 13:46

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) podle Radiožurnálu plánuje, že soukromé školy dostanou stejné státní dotace jako školy veřejné. Počítá s tím v návrhu změny financování škol, který by měl začít platit od roku 2013.

Nápad Dobeše na financování škol cupuje Chládek z ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
Soukromá školská zařízení dostávají nyní od státu o 38 procent nižší příspěvky, než veřejné školy. Stát jim tak dává méně peněz. To se ale má od roku 2013 změnit: soukromé školy dostanou stejné státní dotace jako školy veřejné.

Nová koncepce financování má podle ministra Dobeše ukázat to, které školy jsou dobré a naopak. Příspěvek totiž ředitel nedostane na žáka, ale na třídu s ideálním počtem dětí.

„Chceme dát na jednu úroveň soukromé i veřejné školy a chceme čistý normativ, nebo-li placení na žáka, nastavit do normativu na žáka a optimálně naplněné třídy. To znamená, že sto procent dostane třída, když je tam 26 dětí. Když je více, tak už nedostane ani o korunu, když bude dětí méně, tak se koeficientem částka ponižuje. Jinými slovy tím i optimalizujeme síť škol," vysvětlil pro Radiožurnál Dobeš.

Chládek: Dojde k nerovnému postavení škol

Jeho oponentům se ale nápad pranic nelíbí. Například Marcel Chládek z opoziční ČSSD tvrdí, že dojde k nerovnému postavení škol. Nápad by podle něj měl Dobeš projednat i s opozicí.

„Dojde k nerovnému postavení, budou znevýhodněné například krajské školy, a pokud někdo platí někde školné, tak z toho školného by soukromá škola měla žít a ne že bude vybírat školné a zároveň bude mít stejný příspěvek jako krajská škola, která školné nevybírá," upozornil pro rozhlas stínový ministr školství Chládek. 

Naopak, předsedkyně školského výboru sněmovny Anna Putnová z TOP 09 návrh ministerstva školství podporuje. Jen ale za jedné podmínky - když budou fungovat přísnější kontroly kvality škol.

„Je třeba, abychom vytvořili rovné podmínky pro všechny zřizovatele škol, ale současně abychom po nich vyžadovali i stejné plnění a stejnou kvalitu. Pokud chceme, aby se dětem dostávalo dobrého vzdělávání v základní úrovni, tak se nemůžeme zříkat kontroly, a to u všech subjektů, které vzdělání nabízejí," dodala k tomu pro rozhlas Putnová.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…